فرودگاه؛ ابتدایی ترین بستر حمل و نقل هوایی

17 می 2016 - 16:00 dsfr.ir/8e3ro

فرودگاه؛ ابتدایی ترین بستر حمل و نقل هوایی
behrah.com
فرودگاه رامسر

ضرورت توسعه پایدار شهرستان رامسر به عنوان قطب گردشگری کشور، به قطع یقین توسعه فرودگاه رامسر است.

"یک کارشناس و تحلیلگر صنعت هوانوردی"

نگرش ارتقا سطح اجتماعی و اقتصادی کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه، همواره بر پایه توسعه حمل و نقل و مشخصا حمل و نقل هوایی بوده است. کشورهایی که به درستی به این درک رسیده اند که مدیریت زمان در تعاملات و اصل ارتباطات در رشد اجتماعی طبقات و اقتصاد ملی و محلی آنها، تاثیرات اجتناب ناپذیر دارد.

حمل و نقل هوایی که شاخه ای تاثیرگذار در صنعت هوانوردی است، این فرصت را ایجاد می کند که شبکه ای از ارتباطات را فراهم آورد تا اقتصاد مکمل با فرهنگ اجتماعی، هم چون آب مایه حیات وارد چرخه توسعه مناطق شود.

بر افکار تئورسین های توسعه بخش این امر پوشیده نیست که ابتدایی ترین بستر حمل و نقل هوایی، فرودگاه است. احداث فرودگاهی که باید بر اساس مطالعات اجتماعی و اقتصادی مناطق و با در نظر گرفتن افق پیشرو در یک چشم انداز مشخص و توان کشور در حوزه بهره برداری حمل و نقل هوایی باشد.

با توجه به اشراف بر منطقه غرب مازندران و شرق گیلان با محور شهرستان رامسر به عنوان قطب گردشگری کشور، ضرورت توسعه پایدار آن شهرستان را به قطع یقین توسعه فرودگاه می دانم که این خود فرصتی برای برقراری شبکه پرواز به دیگر مقاصد اقتصادی و صاحب سرمایه و بعد توریستی و زیارتی کشور است و راه را برای ورود آب حیات به منطقه هموار می سازد که به عنوان یک اصل باید مورد توجه قرار گیرد تا یک قشر خاص به عنوان هدف توسعه رامسر مورد نظر قرار گیرند. قشر صاحب سرمایه و فرهنگ که می توانند سرمایه خود را به منطقه منتقل نمایند.

بر کسی پوشیده نیست که عمده دلیل توسعه مناطق مرکزی استان مازندران، برکت وجود دسترسی راه جاده ای به خصوص مسیرهای معروف به جاده چالوس و هراز است. متقاضیان سفر به شمال ایران، پس از طی مسافتی زمینی و ورود به جلگه زیبای شمال کشور، نیازی بر ادامه مسیر مابین 1 الی 2 ساعت راه زمینی به سمت غرب نمی بیند و این عدم انگیزه خود عاملی بر عقیم ماندن منطقه ویژه ای هم چون رامسر است که تنها شهر قرار گرفته ما بین دریا و جنگل در کل ایران است.

بنابراین توسعه منطقه نیازمند دسترسی جامعه سرمایه دار داخلی و خارجی با برقراری شبکه مستقیم پرواز و فرکانس روزانه است که فرودگاه رامسر نقش درخشان به عنوان پورت ورودی و خروجی این قشر از جامعه بازی خواهد نمود که توسعه آن از ضرروت های بنیادی منطقه است.

حال باید توجه داشت که مفهوم توسعه فرودگاه چیست؟ آیا احداث باند جدید پرواز و عدم بازنگری در ساختار پذیرش و ترخیص مسافر و احداث ترمینال و تکنیکال بلاک و دیگر تجهیزات، توسعه معنی می گیرد؟

فرودگاه رامسر از قدیمی ترین فرودگاه های ایران است که در دهه 40 شمسی مورد بازنگری و توسعه ابتدایی به عنوان یک فرودگاه محلی با محور تشریفات قرار گرفت. در دهه پایانی حکومت پهلوی، این فرودگاه میزبان هواپیماهای سبک با مالکیت شخصی صاحبان سرمایه کشور بود و البته هواپیمایی ملی ایران (هما) و از سال 1356 شرکت هواپیمایی پارس (آسمان)، نسبت به برقراری پروازهای برنامه ای ما بین تهران - رامسر و بالعکس اقدام کرده بودند.

پس از انقلاب اسلامی نیز شرکت هواپیمایی آسمان که حاصل ادغام 4 شرکت هواپیمایی کوچک قبل از انقلاب بود و پس از تاسیس رسمی در تیر 1359 پروازهای برنامه ای خود را به شهر رامسر ادامه داد که تا به امروز ادامه دار بوده است و البته شرکت های هواپیمایی دیگری هم چون ساها و پاریز، موقتا برنامه پروازی به این شهر داشتند.

در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد شمسی همواره مطرح بود که البته در فرایندهای سازمان هواپیمایی کشوری که در آن مقاطع مالک فرودگاه های کشور بود، در اولویت قرار نمی گرفت و نهایت در دولت نهم و به سال 1385 طی سفر استانی ریاست جمهور وقت، توسعه فرودگاه مشمول مصوبات استانی دولت قرار گرفته و رسما کار اجرایی توسعه در دستور قرار می گیرد.

حال این که این توسعه به چه معنی است خود جای بحث دارد که در حوصله این یادداشت نیست و تنها به این نکته اشاره می کنم که نگاه احداث یک فرودگاه بزرگ و بین المللی بدون بررسی چشم انداز نیاز منطقه و عدم مطالعات لازم اجتماعی و تحلیل در نظام اقتصادی و ناوگان شرکت های هواپیمایی، تضمینی در جهت بهره برداری تجاری و توجیه آور فرودگاه توسعه یافته نخواهد بود و عدم اراده لازم و پیش بینی های سیاسی و اقتصادی منجر به فرایندی طولانی 10 ساله شده است که آن هم منتهی به احداث تنها یک باند پرواز به عنوان یکی از اولین باندهای بتونی کشور به طول نزدیک به 2800 متر شده است و عملا فازهای اساسی در بخش های رمپ، اپرون، ترمینال جدید، تکنیکال بلاک و دیگر تاسیسات مورد نیاز ارائه خدمات عملیات هوانوردی و فرودگاهی به سرانجام نرسیده است که البته خود نیازمند سرمایه گذاری اساسی است.

فرودگاهی هم چون رامسر و شهری در سطح شهرستان رامسر قطعا نیازمند برقراری شبکه پرواز روزانه به شهرهای مختلف با هواپیماهایی که به اصطلاح Short haul یا کوتاه برد گفته می شود که عموما به هواپیماهای باریک پیکر زیر 100 صندلی اطلاق می شود.

ناوگانی که کشور همواره نیازمند آن است و این فقدان در غالب یک چالش ملی نیز مطرح است که قالب بدنه ناوگان هوایی حمل و نقل هوایی ایران برد متوسط و بلند با ظرفیت بیش از 150 مسافر است و این خود تضادی در بهره برداری تجاری و بازرگانی شرکت های هواپیمایی در برقراری شبکه پرواز به فرودگاه رامسر خواهد بود.

بنابراین باید این نکته را در نظر گرفت، افتتاح باند پروازی جدید فرودگاه رامسر به معنای افتتاح مجموعه فرودگاه جدید نیست و قطعا با هدف بهره برداری از ظرفیت های چشم گیر باند جدید، احداث و تکمیل فازهای دیگر پروژه فرودگاه رامسر نیز به همان اندازه دارای اهمیت است.

باند پروازی که به جرات زیباترین در کشور و حتی در منطقه خاورمیانه است اما شهرستان رامسر برای یک شرکت هواپیمایی انگیزه ای بابت پرواز هواپیماهای برد متوسط و یا برد بلند و پهن پیکر نخواهد بود و اگر هم مورد رغبت قرار گیرد، صرفا برای حداقل پرواز در هفته است و یقینا برقراری شبکه پرواز به شهرهای جنوبی کشور و حتی حاشیه خلیج فارس نیازمند هواپیماهایی تا ظرفیت 100 صندلی است که بتوانند به اصطلاح فرکانس پروازی روزانه برقرار کنند.

برقراری این مسیرهای جدید، فرصت انتقال افکار و شخصیت های جدید با توان اقتصادی را با حداقل زمان زیر 2 ساعت پرواز از کل کشور و حتی دیگر کشورهای منطقه به شهر رامسر فراهم خواهد کرد که لازم است نظام اداری و مدیریت شهری این شهرستان، خود را برای جذب چنین فرصت طلایی آماده کنند و امیدوارم فازهای بعدی توسعه فرودگاه رامسر نیز در دستور اقدام قرار گیرد.

افزایش ظرفیت پذیرش هواپیما تا سطح ایرباس یا مشابه آن که هواپیمایی پهن پیکر است را نمی توان هدف حاصل از توسعه نام نهاد بلکه این فرودگاه نیازمند هواپیماهای کوتاه برد تا شعاع عملیاتی 3 ساعت و ظرفیت زیر 100 صندلی است که البته این خود نیازمند باندی به طول 2800 متر نیز نبود اما این باند پرواز و دیگر سطوح پروازی پیش بینی شده در طرح که فعلا به دلایلی محقق نشده است می تواند، نیم نگاهی به آینده باشد که شهرستان رامسر را توسعه یافته خواهد دید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1