رونمایی از ثبت ملی «نون کُرنون» در جشن سپید چادران

16 می 2016 - 16:40 dsfr.ir/d35lb

رونمایی از ثبت ملی «نون کُرنون» در جشن سپید چادران
ابوذر احمدیزاده
«کُرنون» نان محلی شهر بابک

در جشنواره سراسری سپیدچادران عشایر از ثبت «نون کُرنون» در شهرستان «شهر بابک» استان کرمان رونمایی می شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، «محمدرضا حسانی» دبیر این جشنواره با اشاره به این که مراسم یادشده از اول تا سوم خردادماه 1395 و برای نخستین بار در زادگاه اردشیر بابکان برگزار می شود، اظهار کرد: با وجود این که این محدوده از جاذبه های کم نظیر گردشگری برخوردار است و در کنار معادن مس و فیروزه شهر بابک و راه آهن واقع شده، ولی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

او با توضیح این که رویداد فرهنگی یادشده از سوی فرمانداری شهر بابک، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و سایر دستگاه های اجرایی و موسسه گردشگری «زیست بوم بابک» و در راستای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، همچنین معرفی ظرفیت های این منطقه در زمینه گردشگری برگزار می شود، گفت: سپیدچادران عشایر شهر بابک در این جشنواره، جاذبه های بی بدیل و متفاوت شان را که تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است به رخ خواهند کشید.

حسانی با بیان این که در بیشتر نقاط کشور، عشایر را با سیاه چادرهای شان می شناسند، درباره رنگ متفاوت چادر عشایر این منطقه، توضیح داد: رنگ سپید چادر عشایر منطقه به آن دلیل است که عشایر به جای پرورش بز، به پرورش گوسفند می پردازند و چادرهای شان را با موی بز نمی بافند.

معاون سابق صنایع دستی استان کرمان از نون «کُرنون» به عنوان یک نان محلی متفاوت نام برد که فقط در منطقه بورجال شهر بابک تهیه می شود.

او در این باره توضیح داد: این نان که با آرد گندم خالص تهیه می شود، قطری ضخیم دارد که با ایجاد گودالی 80 سانتی متری در زمین پخته می شود. نمایش زنده زندگی عشایر منطقه و برنامه های سنتی مانند بازی های بومی و صنایع دستی متفاوت عشایر به عنوان جاذبه های دیگر این جشنواره هستند. بازدیدکنندگان می توانند با حضور در این منطقه، با جاذبه های کم نظیر آن مانند دشت ریواس، تپه های مارنی مَسینان، دریاچه نمک استبرق، غار ایوب به عنوان بزرگ ترین غار آهکی کشور نیز آشنا شوند.

حسانی با تأکید بر این که جاده میراث جهانی که قرار است محدوده تاریخی میمند را به پاسارگاد متصل کند، از این منطقه عبور خواهد کرد، گفت: با احداث این جاده، به محدوده یادشده و عشایر متفاوت آن توجه می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1