9 ژوئیه 2020 - 22:18
رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران خبر داد

ارائه طرح پژوهشی کوه خواجه توسط باستان شناسان ایتالیایی

16 می 2016 - 15:40 dsfr.ir/gn4zi

ارائه طرح پژوهشی کوه خواجه توسط باستان شناسان ایتالیایی
negahmedia.ir
کوه خواجه سیستان

رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران با بیان اینکه فعالیت های باستان شناسی موسسه ایزومئو ایتالیا از سال 1959 در ایران در سه شهر بوده است، این سه شهر را اصفهان، شیراز و سیستان معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، پروفسور کارلو چرتی که در همایش «سیستان نگاهی به گذشته، گامی به آینده» سخن می گفت، افزود: اولین فعالیت ما در سیستان در کوه خواجه بوده است و پس از آن در سال 1962 در قسمت دهانه غلامان حفاری ها و کاوش هایی انجام شده است.

وی همچنین زمان سقوط شهر سوخته را مصادف با به قدرت رسیدن هخامنشیان در ایران دانست.

این تاریخ شناس ایتالیایی با اشاره به نوشتن کتابی توسط رئیس موسسه ایزومئوی ایتالیا در خصوص ایران پیش از اسلام با عنوان "پژوهش تاریخی در مورد ایران" گفت: من در خصوص ایران پیش از اسلام و دین زرتشت بسیار تحقیق کرده ام. در این کتاب از منابع بسیار زیادی استفاده شده و نشان داده شده که سرزمین سیستان در تاریخ دین زرتشت از جایگاه مهمی برخوردار بوده است.

پروفسور کارلو چرتی افزود: یکی از مواردی که در این کتاب آمده است این بوده که احتمالا زادگاه زرتشت در سیستان بوده است و حتی در کتاب دیگری با نام زادگاه و زمان زرتشت که از سوی دکتر سیدمنصور سیدسجادی به فارسی ترجمه شده است تئوری نویسنده بر این بوده که زادگاه زرتشت همین سیستان است.

وی با اشاره به کاوش های انجام شده توسط پروفسور «کنستانتینی» بزرگترین دانه شناس ایتالیایی که با همکاری پروفسور سیدمنصور سیدسجادی در شهر سوخته به کاوش های بسیاری انجام داده بود، گفت: متأسفانه از آن زمان تا کنون پروژه قوی نداشته ایم ولی اکنون باخبر شدیم که یکی از باستان شناسان ایتالیایی طرح پژوهشی راجع به کوه خواجه را به بزرگترین پژوهشگاه ایتالیا داده که مورد پذیرش واقع شده و همین طور این طرح از طرف پژوهشگاه میراث فرهنگی نیز پذیرفته شده است.

او ادامه داد: کوه خواجه نه تنها از دیدگاه اسلام و ایران بلکه از دیدگاه ما ایتالیایی ها نیز بسیار حائز اهمیت است چراکه در یکی از کتابهای ما آمده وقتی عده ای برای دیدار با حضرت مسیح (ع) می روند از کوهی با نام "کوه پیروزی یا همان کوه خواجه" عبور می کنند و براساس یافته های باستان شناسی این کوه از دوره پیش از تاریخ زیارتگاه مهمی در سیستان بوده است.

او افزود: امیدوارم تا شهریورماه طرح پژوهشی مشترک بین میراث فرهنگی سیستان، دانشگاه زابل و ما انجام بشود و امیدوارم طی ماه های آینده تفاهم نامه ای بین دانشگاه روم و دانشگاه زابل امضا شود که محور آن باستان شناسی و تاریخ باشد و روی دوره های تاریخی از هخامنشی تا اسلام کار شود تا منجر به همکاری ها مشترک بین دانشگاهی و دعوت استادان مدعو ایرانی و ایتالیایی شود.

دیدگاه ها

 • سندباد 18 ژانویه 2017 - 13:10

  مطلب عالی بود من واقعا برای کسب و کارم از اطلاعات این مقالات استفاده می کنم

 • دیگ بخار 13 فوریه 2017 - 12:30

  به درستی ایران پر از منطقه های تاریخی می باشد
  حتما باید بازدید کرد از تاریخ کشورمان

 • فیلتر شنی 4 آوریل 2017 - 10:20

  با تشکر از مطلب خوبتون

 • خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات 26 آوریل 2017 - 11:23

  عالی بود.

 • طراحی وب سایت 26 آوریل 2017 - 11:23

  واقعا جالب بود.

 • آزمون نظام مهندسی 24 می 2017 - 20:08

  مطلب جالبی بود

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1