22 نوامبر 2019 - 15:48
به مناسبت روز جهانی موزه

رونمایی از کتاب "عمارت های ایران مدرن" در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران

16 می 2016 - 15:20 dsfr.ir/el62s

رونمایی از کتاب "عمارت های ایران مدرن" در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران
فرشته چگینی
عمارت اعلم السلطنه (دوره قاجار) در تهران

به مناسبت روز جهانی موزه از یک جلد کتاب نفیس با عنوان "عمارت های ایران مدرن" در موزه کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران رونمایی می شود.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، کتاب عمارتهای ایران مدرن در سال 1867 توسط نقاش، معمار و خاورشناس فرانسوی پاسکال کوست در پاریس به طبع رسیده است.

وی مجموعه تصاویر خود را به پادشاه وقت فرانسه نشان می دهد و پادشاه هم دستور می دهد که تصویرهای کوست از بناهای اسلامی ایران همراه با گزارش توصیفی آن ها چاپ شود.

این کتاب جزو کتب نفیس و دارای چاپ سنگی منحصر به فرد در ابعاد 44*57 سانتیمتر است که با کیفیت بالایی منتشر شده و در زمان حاضر تنها چند نسخه از این چاپ در ایران موجود است.

کتاب یاد شده از مجموعه آثار مخزن کتابخانه سلطنتی نیاوران است که به مناسبت هفته میراث فرهنگی برای نخستین بار در معرض دید عموم قرار می گیرد.

همچنین در کنار رونمایی از این اثر، تعدادی از صفحات کتاب نیز که بر روی شاسی چاپ شده اند در نمایشگاهی به نمایش گذاشته می شوند.

گفتنی است هدف از تالیف کتاب بناهای مدرن ایران به طور کلی شناخت عمارت های شاخص که نشانه ای از ویژگی ها و عناصرکلی و عمومی دوره دوم معماری (اسلامی) را دارند است.

به روایت نویسنده، این کتاب شامل بناهای مربوط به ایران است و در حالی این کتاب به اتمام رسیده که شامل بخش قابل توجهی از بناهاست و این برای شناخت بناهای ایران و شکوه و عظمت وزیبایی معماری ایران کافیست و به هدفمان رسیده ایم.

علاقه مندان جهت دیدن اثر یاد شده و استفاده از برنامه های جشنواره میراث فرهنگی و صنایع دستی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران می توانند در هفته میراث فرهنگی همه روزه از ساعت 9 تا 17 به این مجموعه واقع در تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1