18 اکتبر 2019 - 09:45

چرا ایران باید از همه کشورها ارزان‌ تر باشد؟

16 می 2016 - 09:30 dsfr.ir/6g9ek

چرا ایران باید از همه کشورها ارزان‌ تر باشد؟
thenational.ae
گردشگران خارجی در ایران

هرگردشگری که به ایران می‌ آمد، فکر می‌ کرد نباید هیچ خرجی کند و موقع برگشت به کشورش هم باید یک قالیچه مجانی هدیه بگیرد.

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران با انتقاد به اعتراض‌ هایی که نسبت به گرانی نرخ خدمات به ویژه هتل‌ ها در کشور شده است، گفت: گردشگر واقعی هیچ‌ وقت فقط به خاطر ارزانی سفر نمی‌ کند. چرا آفریقای جنوبی که تورهای آن قیمت بالایی دارد، این‌ همه با استقبال مواجه می‌ شود؟ چرا به آنها اخطار داده نمی‌ شود اما ما که می‌ خواهیم قیمت‌ های بازارمان را متعادل کنیم، سریع اخطار می‌ دهند که گران نکنید، وگرنه نمی‌ آییم. چرا عده‌ ای انتظار دارند ایران از همه جا ارزان‌ تر باشد؟

ناصر گلدوست با اعتقاد بر این‌که تورهای ایران مفت به دنیا معرفی شده است، با اشاره به گزارش مجمع جهانی اقتصاد که در گزارش سال گذشته خود، ایران را از میان 141کشور، به عنوان اقتصادی‌ ترین و ارزان‌ ترین مقصد گردشگری جهان معرفی کرد، در گفت‌ و گو با  ایسنا اظهار کرد: حدود 30-40 سال پیش قیمت اتاق در هتل‌ های ایران تا 120 دلار بود، بنیاد مستضعفان وقت که اختیار برخی هتل‌ ها را به عهده داشت، آن زمان قیمت اتاق‌ ها را به 30 دلار رساند و همین تصمیم باعث شد ایران هتل‌ ها و مقاصدش را مفت عرضه کند. هر گردشگری که به ایران می‌ آمد، فکر می‌ کرد نباید هیچ خرجی کند و موقع برگشت به کشورش هم باید یک قالیچه مجانی هدیه بگیرد. همه این اتفاق‌ ها افتاد که ایران لقب ارزان‌ ترین مقصد گردشگران را بدست آورد.

این فعال گردشگری ادامه داد: حالا که تعداد گردشگران زیاد شده و فضای اقامتی محدود است، می‌ خواهیم به دولت فشار بیاوریم که قیمت‌ ها را بالا نبرد تا گردشگر بیاید.

او در عین حال تاکید کرد: فقط در یک صورت می‌ توان چنین درخواستی از دولت داشت آن هم زمانی که به هتل‌ ها یارانه بدهد تا آن‌ها هم به سطحی از توانمندی برسند و بتوانند نرخ‌ های خود را کاهش دهند.

گلدوست با اشاره به افزایش شمار گردشگران ورودی در دوره جدید اظهار کرد: اکنون که وقت متعادل کردن قیمت‌ ها است، به ما اخطار می‌ دهند گران نکنید، وگرنه نمی‌ آییم! در مقابل چنین اخطاری باید گفت ایران در مقایسه با بسیاری از کشورها از امنیت بالایی بهره‌مند است، چرا ما را با کشوری مثل ترکیه که امنیت‌ اش افت کرده، مقایسه می‌ کنند؟ چرا با تورهای آفریقایی جنوبی قیاس نمی‌ شویم که با وجود نرخ بالا، همواره با استقبال زیادی مواجه‌ اند و برای آن گرانی، اخطار هم نمی‌ گیرند؟

وی گفت: معتقدم در دوره‌ ای ارزش تورها و سفر به ایران را پایین آورده‌ اند،‌ اما حالا وقت بازگرداندن قیمت‌ ها است، چون داشته‌ هایمان بویژه در بخش اقامت کم و شمار گردشگران زیاد شده است و ما فقط می‌ توانیم جمعیتی از این گردشگران را جذب کنیم، آیا نمی‌ توانیم با این قیمت‌ ها آن تعداد گردشگری که می‌ خواهیم به ایران وارد کنیم؟

گلدوست همچنین با طرح این دغدغه که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان متولی باید از بخش‌ های خدماتی حمایت کند تا قیمت‌ ها متعادل شود، این پرسش را مطرح کرد که وظیفه این سازمان حمایت از هتلدار و آژانس‌ دارها است‌، اما تا کنون چه حمایتی از این بخش‌ ها کرده است؟!

دیدگاه ها

  • علی 16 می 2016 - 19:58

    چون هتل ها از ... بد ترن
    توالت ها ...
    اتوبوس ها دارن منفجر میشن
    مترو فقط یک زبانه است

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1