رسانه های اجتماعی فرصتی برای توسعه صنعت گردشگری

16 می 2016 - 09:00 dsfr.ir/ev5z3

رسانه های اجتماعی فرصتی برای توسعه صنعت گردشگری
d19n1ren9crl9v.cloudfront.net
رسانه های اجتماعی

امروزه رسانه های اجتماعی بیش از هر زمان دیگر بر ارتقا کیفیت تجربه گردشگری، استخراج اطلاعات و انتخاب مقصد سفر تاثیر می گذارند.

به گزارش ایندیپندنت تراول، رسانه های اجتماعی نقش مهمی در ارتقا کیفیت تجربه گردشگران بازی می کنند. بر طبق مطالعه ای توسط TravelOnline.com (یک آژانس مسافرتی استرالیایی) مشخص شد اکثر مسافران و گردشگران عکس های سفرشان را از طریق رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند؛ دو سوم مسافران دقیقا در هنگام سفر خود به این عمل مبادرت می ورزند و از این کار لذت می برند.

آمارها نشان می دهد یک سوم مردم بر این باورند پست هایی که در رسانه های اجتماعی می بینند بر انتخاب مقصد سفر آنها تاثیر مستقیم دارد.

بارها پیش آمده که پس از دیدن عکس های سفر دوستان خود در رسانه های اجتماعی نظیر فیس بوک این فکر به ذهن مان خطور کرده است "حتما به مقصدی که او رفته، سفر خواهم کرد".

جالب اینجا است که شما تنها کسی نیستید که چنین فکری از ذهنش می گذرد. مطالعه ای که توسط Skyscanner انجام شد نشان داد مشاهده عکس سفر دوستان شما در صفحات فیس بوک 52 درصد از شاهدان را برانگیخته و منجر به رزرو سفر به همان مقصد می شود.

مطالعه دیگری نشان داد هر محتوای به اشتراک گذاشته شده با موضوع سفر، 50 درصد بیشتر از سایر موضوعات کلیک می خورد.

سفر موضوع پرطرفداری در رسانه های اجتماعی است. این رسانه های کاربردهای بسیاری نیز در توسعه صنعت گردشگری دارند.

انقلاب خدمات مسافرتی

رسانه های اجتماعی در حال تغییر دادن سفر و گردشگری هستند. یکی از انقلابی ترین کاربری های رسانه های اجتماعی فراهم ساختن دسترسی مستقیم گردشگران به کارکنان شرکت های مسافرتی کوچک و بزرگ با نهایت سرعت و کارایی است. اگر در فرودگاه به مشکلی بر بخورید ممکن است پاسخ شکایت خود را قبل از اینکه به سر صف میز خدمات مشتری برسید از طریق توییتر دریافت کنید.

این موضوع تنها محدود به فرودگاه ها و خطوط هواپیمایی نمی شود. هتل Hayatt بخشی از پرسنل خود را برای دیده بانی از حساب کاربری توییتر @HyattConcierge اختصاص داده در حالی که Kimpton افرادی را برای چک کردن صفحه فیس بوکش به کار گرفته است. بسیاری از فرودگاه ها، خطوط کشتی های تفریحی، هیات های گردشگری تنها به اندازه ی یک توییت و یا کامنت فیس بوک از مشتریان خود فاصله دارند.

پس انداز!

به همان ترتیب که رسانه های اجتماعی در زندگی ما روز به روز سهم بیشتری را نصیب خود می سازند، به نقطه ای کانونی برای تلاش های بازاریابی نیز تبدیل می شوند. بسیاری از شرکت ها به شرط برقراری ارتباط و دریافت خدمات آنها از طریق رسانه های اجتماعی، مزیت های بسیاری را در اختیار شما قرار می دهند زیرا از طریق انجام امور تجاری با رسانه های اجتماعی می توانند هزینه های خود را کاهش دهند.

پیشنهاد تورهای شخصی سازی شده به کمک فیس بوک

چنانچه از لیست دوستان در هر اندازه و تعدادی در فیس بوک برخوردار باشید، روشی موثر برای کسب توصیه های جمعی در خصوص سفر مورد نظرتان خواهید داشت. زیرا این افراد شما را به خوبی می شناسند و نتیجتا پیشنهادات انها در خصوص شما شخصی سازی شده و بهتر از هر برنامه هوشمند و الگوریتمی می تواند به شما کمک کند. نتیجتا پیشنهادات آنها در ارتقا کیفیت تجربه سفر شما موثر تر خواهد بود.

از طرف دیگر از طریق رسانه های اجتماعی ممکن است با مقاصدی منحصر به فرد و مخفی آشنا شوید که تنها برای مردم محلی آشنا است.

استفاده از امکاناتی نظیر طرح سوالات باز در صفحه ی فیس بوک به مانند مشاوره گرفتن از 200 دوست در یک زمان و در یک مکان است. اطلاعاتی که می تواند مکان بی نظیری را برای تعطیلات آخر هفته پیشنهاد دهد و حجم بالایی از اطلاعات دسته اول را بدون هیچ محدودیتی در اختیار شما قرار دهد.

توییتر خط ارتباط مستقیم با مشتری

تنها با جستجو یک کلمه در توییتر می توانید به حجم بسیار زیادی از اطلاعات به روز از کسب و کارهای محلی گرفته تا اطلاعات ترافیکی و تخفیفات دست یابید. اما به نظر می رسد توییتر بیشتر به کمک فراهم کنندگان خدمات سفر و شرکت های مسافرتی آمده است. آنها با پیگیری و بازبینی توییت هایی که نام و نشان شرکت در انها آورده شده است، وضعیت را بررسی و در صورت لزوم خدمات و کمک های خود را در زمان های مقتضی به مسافران ارائه می دهند.

در فیلیکر، پینترست، اینستاگرام و غیره با جستجو هشتگ ها، تگ ها، پین ها، تصاویر به اشتراک گذارده شده مقصد و جاذبه مورد نظرتان، حجم عظیمی از ایده ها و اطلاعات مفید به دست شما می رسد.

تمام این پتانسیل ها در نهایت بر جایگاه و نقش ویژه رسانه های اجتماعی در صنعت گردشگری تاکید می کند. تنها با استفاده از این رسانه های می توان سفر را ترویج و برای خدمات گردشگری بازاریابی کرد. می توان بر کیفیت تجربه گردشگر افزود و به سبب ارتباط نزدیک تر با مشتری درصدد حل هر چه سریع تر بر مشکلات و نارسایی خدمات سفر او فائق آمد.

1