27 نوامبر 2023 - 19:35

جشنواره فیلم «کن» گردشگری فیلم و درآمدزایی برای یک شهر

14 می 2016 - 09:30 dsfr.ir/vj8rf

جشنواره فیلم «کن» گردشگری فیلم و درآمدزایی برای یک شهر
scd.en.rfi.fr
جشنواره کن 2016

در جشنواره کن 2016 ، 30 هزار فعال حرفه ای سینما در کنار 4500 خبرنگار و عکاس حضور دارند.

گردشگری جشنواره های فیلم، پدیده ای جدید در صنعت گردشگری است. سازمان دهندگان این شیوه از گردشگری جشنواره های فیلم را به عنوان انگیزه مشوقی برای مشتریان یا گردشگران فرهنگی خود در نظر می گیرند. گردشگری فیلم همچنین شامل بازدید از استودیوها یا مکان های خاص که در آن ها فیلمبرداری صورت گرفته است نیز می شود. شهرهای بسیاری برای علاقه مندان جشنواره های فیلم وجود دارد که در آن می توانند هنرپیشگان و کارگردانان را از نزدیک ببینند. جشنواره کن یکی از این جشنواره هاست که هزاران نفر را به خود جذب می کند. در طول زمان برگزاری این جشنواره در سال 2015 جمعیت این شهر 70 هزار نفری به 210 هزار نفر افزایش پیدا کرد.

در جشنواره سال گذشته تنها 4500 خبرنگار و عکاس به پوشش رسانه ای این رویداد مشغول بودند و 468 دوربین امنیتی 24 ساعته کن را رصد می کردند. بودجه خرج شده در مراسم سال گذشته کن 20 میلیون یورو و هزینه یک شب اقامت در یک هتل لوکس رقمی معادل 39 هزار یورو بود.

در سال 2016 نیز جشنواره کن شاهد حضور 30 هزار فعال حرفه ای سینما در کنار 4500 خبرنگار و عکاس خواهد بود و تعداد دوربین های امنیتی نیز به 500 دوربین ارتقا می یابد.

اگر رقم بودجه صرف شده در جشنواره کن امسال را نیز مشابه سال گذشته در نظر بگیریم که ممکن است با احتساب نیروهای امنیتی به کار گرفته شده اندکی بیشتر از سال پیش باشد و در مقابل رقم هتل ها نیز ثابت بماند می توان چنین نتیجه گرفت که جشنواره کن فارغ از یک رویداد فرهنگی، به لحاظ اقتصادی نیز مزایای زیادی برای این شهر 70 هزار نفری دارد. هزینه اقامت یک شب اقامت در هتل های لوکس که اغلب هنرمندان حاضر در کن به عنوان گزینه اول در نظر می گیرند حتی با در نظر گرفتن هزار نفر از این سی هزار نفر می تواند کن را به رویدادی درآمدزا بدل کند. در کنار تعداد بالای گردشگران فرهنگی که گزینه های ارزان تر مانند اقامت در خانه های مردم محلی و  صرف غذا در رستوران های کوچک را انتخاب می کنند، تمام افراد این شهر را از مزایای این رویداد فرهنگی بهره مند می کند.

«کن» را می توان به لحاظ حرفه ای معتبرترین جشنواره سینمایی جهان به حساب آورد، رویدادی که حرفه ای ترین افراد شاغل در این حوزه را در کنار هم جمع کرده و از سوی دیگر می تواند یک شهر را دستخوش تغییر کند.

جشنواره فیلم کن برای اولین بار در شهر کان در جنوب فرانسه در سپتامبر ۱۹۳۹ برگزار شد، اما پس از آن تا پایان جنگ جهانی دوم برگزاری مجدد این جشنواره متوقف ماند. در دهه ۱۹۵۰ میلادی زمان برگزاری جشنواره، از ماه سپتامبر به آوریل تغییر یافت و از سال ۱۹۵۵ میلادی، نخل طلا به عنوان جایزه اصلی جشنواره کن معرفی شد. برنامه های این جشنواره از هفت بخش اصلی تشکیل شده است که شامل بخش های مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، مسابقه فیلم های کوتاه، هفته منتقدان، دو هفته کارگردانان و بازار فیلم میشود.

1