یک پنجم گونه های گیاهی جهان در معرض انقراضند

11 می 2016 - 14:20 dsfr.ir/pw15l

یک پنجم گونه های گیاهی جهان در معرض انقراضند
میثم رودکی - دنیای سفر
کاکوتی (آنوخ) یکی از گیاهان دارویی منطقه کماس درگز

اولین ارزیابی جهانی روی گیاهان گوناگون نشان می دهد که از هر پنج گونه گیاهی یک گونه با خطر انقراض رو به روست.

این وضعیت ذخایر غذایی و دارویی را با تهدید جدی مواجه می کند. همچنین در این بررسی مشخص شد هر ساله 2000 گونه جدید گیاهی شناسایی می شوند و امیدها را به کشف منابع جدید غذایی که در برابر بیماری ها و تغییرات جوی مقاوم هستند، افزایش می دهد.

کارشناسان باغ گیاه شناسی سلطنتی "کیو" در انگلیس در این گزارش با عنوان "وضعیت گیاهان جهان" اظهار داشتند: در حال حاضر 390 هزار گونه گیاهی شناخته شده وجود دارد که بیش از 30 هزار گونه از آنها مورد استفاده انسان است. هرچند بیش از 5000 گونه مهاجم به کشورهای خارجی هجوم برده و سالانه میلیاردها دلار خسارت به جا می گذارند.

پروفسور "کتی ویلیس" از باغ گیاه شناسی سلطنتی کیو گفت: گیاهان به طور قطع برای بشر حیاتی هستند. گیاهان منبع تامین کننده مواد غذایی، سوخت، دارو، چوب و الوار به حساب می آیند و بدون شک برای تنظیم شرایط آب و هوایی نیز اهمیت فوق العاده دارند.

به گفته ویلیس، مهم ترین فاکتورهای تهدیدکننده گونه های گیاهی تخریب زیستگاه آنها برای کاربردهای کشاورزی، جنگل زدایی و ساخت و ساز است. در حال حاضر تغییرات اقلیمی، کوچک ترین فاکتور تهدیدکننده است ولی احتمال تشدید آن وجود دارد.

به گزارش روزنامه گاردین، همچنین با وجود این تهدیدها میزان کشف گونه های جدید، رشد مثبت به حساب می آید و هرساله گونه های جدیدی از درختان و گیاهان شناسایی می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1