نخستین موزه تخصصی آثار باستانی در گتوند راه اندازی شد

11 می 2016 - 09:00 dsfr.ir/qz0w6

نخستین موزه تخصصی آثار باستانی در گتوند راه اندازی شد
ایرنا
موزه آثار باستانی گتوند

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گتوند از راه اندازی نخستین و تنها موزه تخصصی آثار باستانی در این شهرستان خبر داد.

یعقوب نگهداری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعدادی از اشیای باستانی که در عملیات اجرایی سد و نیروگاه گتوند علیا در سال های گذشته در محل اجرایی این طرح کشف شده در مکانی اختصاصی در سایت اداری آب نیرو واقع در سد گتوند علیا به نمایش در آمده است.

وی اظهار کرد: راه اندازی موزه تخصصی آثار باستانی با پیگیری مستمر و تعامل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گتوند با مدیریت اجرایی سد و نیروگاه گتوند علیا صورت گرفته است.

نگهداری وجود موزه به عنوان یک نهاد فرهنگی در شهرستان را ضروری دانست و گفت: اشیای به نمایش در آمده در این موزه مربوط به تمدن ایلام و خاص ایلام میانه بوده و بیشتر ظروف و وسایل ابتدایی زندگی می باشند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گتوند با بیان اینکه این شهرستان دارای آثار مهم باستانی و تاریخی در زمینه های گوناگون است، اظهار داشت: کشف این اشیای با ارزش باستانی در این منطقه بیانگر وجود تمدنی فراتر از چهار هزار سال در این شهرستان است.

نگهداری با تقدیر از همکاری مدیریت اجرایی سد و نیروگاه گتوند به خاطر راه اندازی این موزه اشیای باستانی افزود: موزه مذکور با پیگیری فرمانداری و با مشارکت اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و آب نیرو راه اندازی شده است.

تپه باستانی چغا، قلعه رستم، آسیابها، گچ سنگی، کوه طبل خانه و گور دخمه ها از جمله آثار باستانی شهرستان گتوند هستند.

گتوند یکی از شهرهای تاریخی با 74 هزار نفر جمعیت در شمال استان خوزستان واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1