18 اکتبر 2019 - 09:22

جشنواره اقوام در چابهار

10 می 2016 - 17:00 dsfr.ir/5k2iq

جشنواره اقوام در چابهار
myourland.com
موسیقی بلوچ

اقوام ایرانی در قالب جشنواره، همزمان با برگزاری اجلاس اقیانوسیه آیورا گردهم می آیند و به اجرای برنامه های شاد و متنوع در مورد آداب و رسوم كهن ایرانی می پردازند.


رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چابهار گفت: اقوام ایرانی با حضور در بندر اقیانوسی و راهبردی چابهار از 28 لغایت 30 اردیبهشت جاری آداب، رسوم و هنر دستان خود را در قالب جشنواره برای كشورهای حاشیه اقیانوس هند و مهمانان خارجی به نمایش می گذارند.

محمدسعید سایگانی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: اقوام ایرانی در قالب جشنواره، همزمان با برگزاری اجلاس اقیانوسیه آیورا گردهم می آیند و به اجرای برنامه های شاد و متنوع در مورد آداب و رسوم كهن ایرانی می پردازند.
وی با بیان اینكه یكی از راه های معرفی خرده فرهنگ ها، آداب رسوم و آیین های بومی محلی برگزاری جشنواره اقوام است، گفت: قشرهای مختلف مردم سیستان و بلوچستان فرهنگ غنی این استان را به كشورهای حاضر در اجلاس و مردم سراسر كشور به نمایش می گذارند.
وی ادامه داد: نمایشگاه آثار دستان زنان و مردان هنرمند ایرانی در زمینه لباس های محلی و غذاهای سنتی هر منطقه همراه با غرفه های سوغات و هدایا در این جشنواره دایر می شود.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چابهار برگزاری نمایشگاه همراه با موسیقی غنی و ناب هر منطقه لحظات خوشی را برای میهمانان رقم خواهد زد.
بندر راهبردی و اقیانوسی چابهار 30 و 31 اردیبهشت جاری میزبان رییسان مناطق آزاد 23 كشور عضو آیورا حاشیه اقیانوس هند، هفت كشور ناظر و چند كشور همسایه است كه به عنوان اجلاس اقیانوسیه(IORA)برای بحث و تبادل نظر و توسعه روابط تجاری، اقتصادی، علمی، اجتماعی و فرهنگی گرد هم می آیند.
علاوه بر اعضای آیورا و كشورهای ناظر در این نشست بزرگ، پنج تا هفت شركت خصوصی چند ملیتی از كشورهای مختلف و حدود 100 مهمان خارجی از مقامات كشورهای مختلف برای نخستین بار در این اجلاس بین المللی شركت می كنند.
این نشست پس از توافق هسته ای بزرگترین اجلاس بین المللی در كشور است كه در منطقه آزاد چابهار برگزار می شود.
این اجلاس می تواند دستاوردهای بزرگی برای تقویت روابط تجاری و اقتصادی بین كشورهای عضو برای استان سیستان و بلوچستان و ایران اسلامی داشته باشد.
دبیرخانه مناطق آزاد كشور، وزارت امور خارجه، استانداری و برخی از مدیران كل سیستان و بلوچستان، سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی، قشرهای مختلف مردم و مسئولان دستگاههای اجرایی شهرستان چابهار از چند ماه قبل تمام امكانات را برای استقبال از مهمانان اجلاس اقیانوسیه فراهم كرده است.
برگزاری جشنواره اقوام ایرانی یكی از برنامه هایی است كه در حاشیه اجلاس اقیانوسیه برای معرفی هر چه بهتر آداب و رسوم اقوام كشور برگزار می شود.
شهرستان چابهار با 13هزار و 161 كیلومترمربع وسعت از شمال به شهرستانهای نیكشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به كشور پاكستان، از جنوب به دریای عمان(مكران) و از غرب به كنارك متصل است.
این شهرستان زیبا و ساحلی در منطقه مكران بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مركزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 549 آبادی دارای سكنه تشكیل شده است.
چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در 645 كیلومتری جنوب زاهدان مركز این استان قرار دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1