مشکلات صدور مجوز برای اقامتگاه‌ های بومگردی در بافت شهری حل شد

10 می 2016 - 13:30 dsfr.ir/162y3

مشکلات صدور مجوز برای اقامتگاه‌ های بومگردی در بافت شهری حل شد
aryabantravel.com
بارانداز طباطبایی

مشکلات اقامتگاه‌ های بومگردی که در بافت شهری قرار دارند، با تصمیم کمیته فنی گردشگری و محدود بودن اتاق‌ ها تا ۸ واحد حل می‌ شود.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی  درحالی صحبت از اقامتگاه‌ های بومگردی می‌ شود که بیش از یک دهه از فعالیت آنها می‌ گذرد اما تنها دو سال است که آیین نامه و ضوابط فعالیت آنها تدوین شده‌است.
 
شاید به همین دلیل است که در بسیاری از استان‌ ها همچنان کارشناسان و مسئولان با مقوله بومگردی و اقامتگاه بومگری آشنایی کاملی ندارند و همواره با چالش‌ هایی در این باره رو به‌ رو هستند.
 
استان اصفهان با بیشترین اقامتگاه بومگردی یکی از استان‌ هایی است که با چالش‌ های فراوانی در این خصوص همراه است. از چگونگی فعالیت و ضوابط آن گرفته تا ارائه مجوز‌ها و حتا فعالیت اقامتگاه‌ های بومگردی در بافت شهری و روستایی.
 
«اکبر رضوانیان» یکی از اعضای خوشه‌ سار بوم‌گردی و مالک یکی از اقامتگاه‌ های بوم‌گردی در کاشان دراین باره گفت: «سال هاست بر سر دریافت مجوز فعالیت‌ های اقامتگاه‌ های بومگردی در استان اصفهان با مسئولان استان با مشکلاتی رو به‌ رو هستیم. از یک سو آنها می‌ گویند اقامتگاه‌ بومگردی باید در بافت روستایی باشد و مجوز فعالیت در بافت شهری را نمی‌ دهند از دیگر سو شاهد آن هستیم که در سایر استان‌ ها، مجوز فعالیت بومگردی به واحدهایی که در بافت شهری فعال هستند داده شده‌ است.»
 
در نوروز 95 شاهد گشایش اقامتگاه‌ های بومگردی متعددی در یزد بودیم که بیشتر آنها در بافت شهری و حتا بافت تاریخی مصوب فعال شده‌ اند.
 
«مصطفی فاطمی» معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان یزد دراین باره گفت: «بر اساس آیین نامه اقامتگاه‌ های بومگردی گفته شده که این اقامتگاه‌ها واحدهایی هستند که به صورت سنتی و توسط خانواده‌ ها اداره شوند و نکاتی از این دست در آن رعایت شود و در محیط هایی دور از شهر باشد. اما در تبصره آن آمده که با تصمیم کمیته فنی گردشگری، این واحدها می‌ توانند خارج از محیط‌ های ذکر شده و در بافت‌ های سنتی و محیط‌ های بومی و در مراکز شهری نیز باشند؛ بنابراین مشکلی برای فعالیت اقامتگاه‌ های بومگردی در محیط های شهری وجود ندارد.»
 
او حتا به بخش دیگری از این آیین نامه اشاره کرد و گفت: «با توجه به بندهای آیین نامه اقامتگاه‌ های بومگردی، در بافت تاریخی مصوب یزد مجوز اقامتگاه بومگردی داده‌ ایم اما تعریف کرده‌ ایم که این واحدها باید با هتل‌ های سنتی تفاوت داشته باشند و این تفاوت در تعداد اتاق‌ هایشان تعریف شده‌ است. به گونه‌ای که اقامتگاه‌ های بومگردی باید کمتر از 8 اتاق داشته باشند و اگر بیش از 8 اتاق داشته باشند دیگر توجیه ندارد که اقامتگاه بومگردی شود چراکه باید پذیرش داشته باشند و آداب هتلی را رعایت کند از این رو در زمره هتل‌ های سنتی قرار می‌ گیرند. این درحالی است که اقامتگاه بومگردی را یک خانواده می‌ تواند اداره کند.»
 
فاطمی همچنین تاکید کرد: «هریک از معاونان گردشگری استان‌ ها با این مسئله مشکل داشته باشد می‌ تواند با من تماس بگیرد تا اطلاعات کاملی در این باره در اختیار او قرار دهم.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1