18 اکتبر 2019 - 14:29

تکلیف بیمه راهنمایان تور در انتظار برنامه ششم

10 می 2016 - 09:30 dsfr.ir/6q6n6

تکلیف بیمه راهنمایان تور در انتظار برنامه ششم
ارسباران
راهنمای طبیعت گردی

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پس از چند دور مطرح کردن موضوع رسیدگی به بیمه راهنمایان تور سرانجام تصمیم گرفت از طریق برنامه ششم توسعه، مساله را پیگیر شود.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پس از چند دور مطرح کردن موضوع رسیدگی به بیمه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و ناکام ماندن در تعیین تکلیف آن، سرانجام تصمیم گرفت از طریق برنامه ششم توسعه، مساله را پیگیر شود و توپ را به زمین مجلس بیاندازد تا شاید این‌بار نمایندگان خانه ملت از پس وزارت کار برآید.

اسفندماه سال 1384 با آن‌که سازمان تامین اجتماعی، راهنمایان تور را به رسمیت شناخت و بیمه شدن آن‌ ها را تایید کرد،‌ اما مشخص نبودن مسیر قانونی و کارفرما در پرداخت حق بیمه، مانع از تحقق این اراده شد. در همان سال سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پذیرفت حق کارفرما را که حدود 20 درصد از هزینه بیمه می‌ شد تقبل کند، اما مشغله‌ های بسیار آن و البته تخصیص ندادن بودجه‌ ای مشخص به این منظور، باعث خلف وعده شد. از سوی دیگر بیمه راهنمایان با چالش جدی‌ تری مواجه بود که دامن آن را هنوز رها نکرده است؛ در تعاریف سازمان تامین اجتماعی، راهنمای تور به عنوان یک شغل تعریف نشده است، برای همین چارچوب مشخصی برای بیمه کردن ندارد. همین خلا باعث شده در هر دوره‌ ریاستی این سازمان، پرونده بیمه‌ راهنمایان تور، باز و بدون نتیجه، بایگانی شود. اکنون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تصمیم گرفته برای حل مشکل بیمه راهنمایان تور، یارکشی جدیدی کند.

ولی تیموری مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری درباره‌ سرنوشت بیمه حدود 7 هزار راهنمای تور که هر سال به جمعیت آن‌ ها اضافه می‌ شود، به ایسنا، گفت: حجم و تعداد راهنماها زیاد است، با توجه به این‌ که دولت به دنبال صرفه‌ جویی در هزینه است، تقبل هزینه‌ بیمه‌ همه راهنماها دشوار است. از سوی دیگر یک خلا در ضوابط سازمان تامین اجتماعی برای بیمه راهنمایان وجود دارد که اجازه نمی‌ دهد بیمه آن‌ ها کامل شود، چرا که راهنما، شغل تمام وقت به حساب نمی‌ آید و در دسته‌ی مشاغل فصلی و پاره وقت قرار گرفته است.

او اضافه کرد: وزارت کار و رفاه اجتماعی به خاطر قوانینی که وجود دارد، تا کنون زیر بار طرح بیمه راهنمایان نرفته است، برای همین این طرح را در برنامه ششم توسعه به شکلی لحاظ کردیم و تعیین تکلیف آن را در اختیار مجلس گذاشتیم. در صورت تصویب این قانون، 50 درصد هزینه‌ بیمه را راهنما و 50 درصد دیگر را دولت پرداخت خواهد کرد.

وی افزود: اگر این خواسته به قانون تبدیل نشود، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نمی‌ تواند در راستای تحقق این درخواست راهنمایان کاری انجام دهد. اگر قانون بیمه راهنمایان در مجلس تحت لوای برنامه ششم توسعه تصویب شود، طبیعتا وزارت کار هم باید این قانون را بپذیرد.

تیموری در پاسخ به این سوال که چگونه ممکن است مجلس این لایحه را تصویب کند، در حالی‌ که اصل آن مغایر با قانون کار است، گفت: این یکی از چالش‌ های مهم ما نیز به شمار می‌ آید. در هر حال ما در حد توان خود برای به نتیجه رسیدن بیمه راهنماها تلاش می‌ کنیم، اما خود راهنمایان تور هم می‌ توانند در توافق با شرکت‌ های بیمه، مدل‌ هایی را تعریف کنند تا بر آن اساس اقدام شود.

او معتقد است، بیشتر راهنماها هدف‌شان از بیمه شدن، استفاده از سنوات بویژه در دوران بازنشستگی است و بیمه درمانی مد نظر خیلی‌ها نیست، مخصوصا آن‌که آژانس مسافرتی موظف است راهنما را در جریان سفر بیمه کند تا خسارت‌های احتمالی آن از این طریق پرداخت شود.

تیموری در پاسخ به این پرسش که آیا دولت با توجه به سیاست صرفه‌ جویی که پیش گرفته است، می‌ تواند حمایت مالی از راهنمایان تور در طرح بیمه داشته باشد نیز گفت: وقتی مجلس این قانون را تصویب کند، به آن بودجه‌ ای اختصاص خواهد داد. در هر حال باید منظر ماند تا مبانی قانونی این طرح طی شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1