روز جهانی موزه و چشم انداز فرهنگی

9 می 2016 - 14:00 dsfr.ir/f92qc

روز جهانی موزه و چشم انداز فرهنگی
roozrang.com
پوستر روز جهانی موزه

شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) 29 اردیبهشت را روز جهانی موزه اعلام و به این مناسبت مراسم بزرگداشتی را برپا می کند.

لادن جعفری تهرانی مدیرکل دفتر امور بین الملل با اعلام این خبر افزود: موضوع روز جهانی موزه در سال 2016 "موزه و چشم انداز فرهنگی" خواهد بود، به همین منظور مقرر است در مجمع عمومی ایکوم موزه و ظرفیت های آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

هر موزه با توجه به چشم انداز خاص خود، از دانش و مهارت منحصر به فرد جهت نیل به مقصود استفاده می کند تا ماموریت اصلی خود را که حفاظت از میراث بشری چه در درون موزه ها و چه محیط بیرونی است، به نحو احسن تحت پوشش قرار دهد.

بر اساس منشور siena که از مصوبات کنفرانس siena در سال 2014 است چشم انداز فرهنگی به این صورت تعریف می شود، "کشوری که در آن زندگی می کنیم و تصاویر و نمادهایی که ما را احاطه کرده اند، به نوعی بیانگر این چشم انداز است و به آن شخصیت می بخشد". همچنین بر اساس این نظریه" چشم انداز در بطن جغرافیا، تاریخ، اقتصاد، اجتماع و فرهنگ جستجو می شود و این همان خروجی و عملکرد موزه است.

گفتنی است شورای بین المللی موزه ها ایکوم در سال 1946 با هدف افزایش آگاهی عمومی از نقش موزه ها در توسعه جامعه به وجود آمده است و متعهد به ترویج و حفاظت از میراث طبیعی و فرهنگی، حال و آینده، ملموس و ناملموس است، لذا این شورا برای رسیدن به هدف خود که همان حفاظت از میراث فرهنگی است از کلیه متخصصان میرا ث فرهنگی در سراسر جهان برای رویارویی با چالش های موزه در سراسر جهان کمک می گیرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1