حج تمتع 95 هنوز منتفی نیست

9 می 2016 - 12:20 dsfr.ir/ub1vl

حج تمتع 95 هنوز منتفی نیست
haj.ir
نمایی از کعبه

عربستان به عنوان خادم و میزبان حجاج، موظف به پذیرش زائران ایرانی است و تبعیض در این باره قابل قبول نیست.

"رییس سازمان حج و زیارت"

بعد از 20 روز انتظار برای تعیین تکلیف حج ایرانی ها، تنها خبری که از عربستان رسیده تغییر وزیر حج این کشور بوده است. در این مدت ایران همچنان بر مواضع به حق خود پافشاری کرده و خواهان برگزاری حج با حفظ شأن و تامین امنیت اتباع کشورمان است، اما در سوی مقابل، عربستان بدون اعلام مواضع شفاف، سیاست بی تفاوتی را در پیش گرفته است.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت ایسنا، شورای عالی حج روز گذشته (یکشنبه 19 اردیبهشت) در حالی تشکیل جلسه داد که طبق اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران قرار بود در این دور از نشست، متناسب با برخورد سعودی ها تکلیف حج مشخص شود، با این حال آخرین تصمیمی که گرفته شد تلاش برای اقامه حج با تاکید بر چهار خط قرمز ایران بود.

طبق گفته سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت، تامین امنیت زائران ایرانی، استفاده از ظرفیت ناوگان هوایی داخلی برای انتقال زائران، صدور روادید در داخل ایران و استفاده از خدمات کنسولی در عربستان، چهار خط قرمز ایران هستند که به همراه 20 راهکار به صورت مکتوب به طرف سعودی ارائه شده است.

عربستان نه تنها هنوز پاسخی به خواسته های ایران نداده، بلکه تکلیف ویزای هیأت حج ایران را که قرار بود حدود دو هفته پیش صادر شود، مشخص نکرده است. اوحدی گفته که تعلل سعودی ها، حج تمتع ایران را با چالش جدی مواجه می کند و آن ها باید پاسخگوی رفتار نامتعارف خود باشند.

او همچنین تصمیم گیری نهایی درباره حج را به جلسه بعدی شورای عالی حج موکول کرده است.

اما روز یکشنبه کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز جلسه ای را با حضور نمایندگان سازمان حج و زیارت و وزارت امور خارجه تشکیل داد که استنباط برخی اعضای این کمیسیون از شرایط فعلی، منتفی شدن حج بوده است، موضوعی که رییس سازمان حج فعلا ترجیح می دهد اظهارنظر صریحی درباره آن نداشته باشد.

اوحدی درباره منتفی شدن حج با توجه به نفوذ مواضع سیاسی عربستان بر روند مذاکرات حج، به نتیجه آخرین جلسه شورای عالی حج اشاره کرده و گفته است که تاکید این شورا کسب اطمینان از عربستان برای تامین امنیت زائران ایرانی است. ما می خواهیم راه کارهایی که مکتوب به وزارت حج عربستان داده ایم، در قرارداد دو کشور لحاظ شود.

اوحدی تصریح کرده است: عربستان به عنوان خادم و میزبان حجاج، موظف به پذیرش زائران ایرانی است و تبعیض در این باره قابل قبول نیست.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1