ثبت چشمه معدنی دیگ رستم طبس در فهرست میراث طبیعی

8 می 2016 - 15:00 dsfr.ir/ju9f6

ثبت چشمه معدنی دیگ رستم طبس در فهرست میراث طبیعی
مهرداد بطحائی
چشمه رستم یکی از چشمه های معدنی مشهور خراسان جنوبی مشهور به «دیگ رستم»

کمیته ثبت و حریم میراث فرهنگی در هشتم اردیبهشت ماه سال 95 در سازمان مرکزی تشکیل شد و چشمه معدنی دیگ رستم طبس در فهرست میراث طبیعی - ملی ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی افزود: چشمه رستم یکی از چشمه های معدنی مشهور خراسان جنوبی است که به «دیگ رستم» شهرت دارد.

زهرا ملکوتی افزود: در باور مردم محل، در حفره های لابلای سنگ های آتشفشانی زیر صخره های سنگی صدای قل قل آب انسان را به یاد دیگ در حال جوش می اندازد.

وی اظهار کرد: دیگ رستم چشمه ای است که در اطراف محل جوشش آن و مسیری که آب به طرف پایین طی می کند همه به رنگ زرد هست که دلیل آن وجود گوگرد در این چشمه است. حرارت آب چشمه بسیار بالا و در محل خود چشمه در آستانه جوشیدن است، پس از طی حدود 200 متر آب به داخل استخری هدایت می شود.

وی یادآور شد: در طول این مسیر، آب کمی از گرمای خود را از دست می دهد و در محل استخر حرارت آن به حدی است که می توان در داخل آب شنا کرد، به علت حرارت و املاحی که آب دارد از آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می شود. در نزدیکی این چشمه و در داخل کویر، منطقه وسیعی پوشیده از سنگهای آتشفشانی وجود دارد که در سفرنامه های جهانگردان نیز به آن اشاره شده است.

طبس بزرگ ترین شهرستان ایران و در غرب خراسان جنوبی در منطقه ای با آب و هوای بیابانی واقع شده، و جمعیت آن طبق سرشماری سال 1390، 69 هزار و 658 نفر است. شهر طبس در 260 کیلومتری غرب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.

تاکنون در خراسان جنوبی یک هزار و 200 اثر شناسایی شد که 800 مورد آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1