رد پاهای عظیم الجثه در بیرجند ثبت ملی شدند

7 می 2016 - 20:00 dsfr.ir/rw3s9

رد پاهای عظیم الجثه در بیرجند ثبت ملی شدند
karnaval.ir
ردپای حیوانات عظیم الجثه در نزدیکی بیرجند

46 رد پای حیوان عظیم الجثه در منطقه ای واقع در 43 کیلومتری بیرجند متعلق به دوران «سوم زمین شناسی» با شماره 311 در فهرست آثار طبیعی به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: رد پای حیوانات عظیم الجثه در درون طبقات سنگی ارتفاعات منطقه یادشده به صورت حفره های بیضی شکل قابل مشاهده است که این ردپاها تداعی کننده عبور این جانوران روی لایه های نازکی از رسوبات آن دوران است.

فرهاد نظری افزود: بر اساس تحقیقات صورت گرفته، واضح ترین ردپاها روی لایه سوم شناسایی شده است. با توجه به اینکه از نمایان شدن لایه موسوم زمان زیادی نمی گذرد، از این رو جایِ پاها کاملا سالم و بدون فرسایش حفظ شد ه اند.

این آثار نخستین بار در سال 1376 در بررسی های باستان شناسی و سپس در سال 1377 توسط اساتید زمین شناسی از دانشگاه های بیرجند و مشهد، سازمان زمین شناسی کشور و دانشمندان آمریکایی و کانادایی مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس مطالعات جامع صورت گرفته در سال 2000 میلادی این رد پاها به پری سوداکتیل ها که از پستانداران بزرگ دوره آئوسن (30 تا 50 میلیون سال قبل) بوده، نسبت داده اند.

بنابر این گزارش، این پرونده ی ثبتی، تعداد رد پاهای شناسایی شده 46 عدد است که رد پای شماره 35 در ابعاد 40 در 30 سانتیمتر بزرگترین و شماره 24 با طول 25 در 6 سانتی متر کوچک ترین رد پا در ناحیه مورد مطالعه بوده است.

همچنین با توجه به شواهد و ارتباط نزدیک ردپاهای موجود از منطقه با رد پای پستانداران مشابه در اواخر دوره «پالئوسن »تا اواخر «ائوسن» در نقاط مختلف دنیا می توان این آثار را به راسته علفخواران منقرض شده به نام های «پانتودونتها» و «دتیوسراتاها» نسبت داد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1