مرمت 69 مجموعه تاریخی در ماسوله

8 می 2016 - 13:00 dsfr.ir/xl5qx

مرمت 69 مجموعه تاریخی در ماسوله
میراث آریا
کاروانسرای حاجی فیض در حال آتش سوزی و بعد از مرمت

کاروانسرای حاجی فیض زیر نظر شورای فنی پایگاه میراث فرهنگی ماسوله با مشارکت مالک بنا، مرمت و در دست احیا است.

"مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ رضا علیزاده با اشاره به اهمیت مرمت بناهای تاریخی در حفظ هویت فردی و اجتماعی مردم گیلان اظهار داشت: یکی از اهدافی که دولت تدبیر و امید با جدیت آن را دنبال می کند؛ صیانت، حفاظت و مرمت بناهای تاریخی است که این مهم با تلاش خدمتگذاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و یاری بخش خصوصی تاکنون به بهترین شکل محقق شده است.

وی؛ کاروانسرای حاجی فیض را از جمله تجارتخانه های این شهرک تاریخی ماسوله خواند که درسه طبقه جلوه هایی از تحولات معماری دوره ی پهلوی اول در ماسوله را نمایش می نهد و بخشی از هویت این خطه سرسبز است.

علیزاده با اشاره به اینکه بنای مذکور در نوروز 1392 دچار طعمه حریق شده، بیان داشت: متاسفانه شدت آتش سوزی کاروانسرای حاجی فیض را با آسیب جدی مواجه نمود، اما با اهتمام جدی پایگاه میراث فرهنگی ماسوله و نیز مشارکت مطلوب "پرویز خارابی" مالک بنا، از محل اعتبارات خانه های مشارکتی این مجموعه با پیشرفت بسیار خوب مراحل پایانی مرمت خود را طی می نماید.

این مسئول تصریح نمود: در سال های اخیر باتوجه به اهمیت موضوع، اهتمام بسیار خوبی در زمینه تثبیت وضعیت اعتباری خانه های مشارکتی و طرح حفاظت و مرمت بافت تاریخی ماسوله به انجام رسیده است، چنانکه در سال 1393 با اعتباری بالغ بر 8 میلیارد ریال 30 خانه تاریخی، 2 مسجد تاریخی، 5 واحد تجاری و 2 مکان فرهنگی و موزه ای و در سال 1394 با اعتباری بالغ بر 3 میلیارد و پانصد هزار ریال 21 خانه تاریخی، 8 واحد تجاری و نیز کلیه اقدامات مرمتی مسجد قنبرآباد در ماسوله به انجام رسیده است.

این مقام مسئول نگهداری و حراست از ابنیه و محوطه های تاریخی را وظیفه همگانی دانست و افزود: این میراث ارزشمند باید بعنوان سندی از فرهنگ، تمدن و حیات اجتماعی گیلانیان به نسل های آینده انتقال یابد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1