18 اکتبر 2019 - 15:48

تلاش باکو برای ثبت جهانی 'دلمه'

5 می 2016 - 22:00 dsfr.ir/8171u

تلاش باکو برای ثبت جهانی 'دلمه'
آشپرباشی
دلمه یک غذای ایرانی

جمهوری آذربایجان با اعلام اینکه در حال برنامه ریزی برای ثبت جهانی دلمه (غذای ملی ایرانیان) در فهرست میراث جهانی یونسکو به نام خود است، از تهیه اسناد لازم برای انجام این اقدام خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، دولت باکو پیشنهاد کرده که سنت تهیه دلمه به عنوان خوراک متعلق به همه ملت های ترک در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد و وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان در حال تهیه اسناد مربوطه است.

دلمه یکی از قدیمی ترین غذاهای ایرانی از سده ها پیش از تشکیل بسیاری از کشورها از جمله ارمنستان و جمهوری آذربایجان است که در جریان جدا شدن بخش های وسیعی از سرزمین ایران در دوران فتحعلی شاه قاجار بر اساس عهدنامه های گلستان در سال 1813 و ترکمانچای در سال 1828 جزو روسیه تزاری شدند و سال 1991 با فروپاشی شوروی توانستند استقلال کسب کنند.

به گزارش خبرگزاری ریا نووستی، ابوالفضل قره یف وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان ضمن اعلام تلاش های این کشور برای ثبت جهانی دلمه، یادآور شد که ارمنستان تلاش کرده لواش به عنوان غذای ارمنی در فهرست میراث جهانی یونسکو گنجانده شود.

ابوالفضل قره یف گفت: پوشیده نیست که کشور همسایه (ارمنستان) نه فقط مدعی مالکیت اراضی آذربایجان است بلکه تلاش می کند فرهنگ از جمله آشپزی ملی کشور ما را به خود نسبت دهد.

وی خاطرنشان کرد که طرف آذری همراه شخصیت های فرهنگی و دیپلمات های دیگر کشورها، شواهد و اسنادی ارائه کرد و اجازه نداد لواش در فهرست میراث جهانی یونسکو، خوراک ارمنی اعلام شود.

وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان همچنین در این باره گفته است که دلمه خوراکی متعلق به تمام ملت های ترک است.

دیدگاه ها

  • مهتاب 7 می 2016 - 09:20

    دلمه غذای معروف ترک هاست نه ایرانیها ...
    ما به غلط تصور میکنیم خیلی چیزا مال ماهست چون واقعیت ها رو نمیدونیم

  • فاطمه 6 اوت 2016 - 08:12

    ماهم باید دراین ثبت جهانی شرکت کنیم حتی اگه غذای ترکها باشه ما در ایران جمعیت ترکزبان زیادی داریم که باید در این پرونده شر کت داشته باشیم،

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1