20 سپتامبر 2019 - 12:07

شهر لالجین به جهانی شدن نزدیک شد

5 می 2016 - 12:10 dsfr.ir/na68p

شهر لالجین به جهانی شدن نزدیک شد
امین بصیری پارسا
ورودی شهر لالجین پایتخت سفال ایران

لالجین به احتمال 99 درصد به عنوان شهر سفال جهان در شورای جهانی صنایع دستی ثبت می شود.

"مشاور امور بین المللی و صادرات صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی"

امید شیوا چهارشنبه در حاشیه بررسی داوران شورای جهانی صنایع دستی در لالجین همدان در گفت و گو با ایرنا افزود: نظر داوران نسبت به شهر لالجین مثبت بوده و احتمال ثبت جهانی این شهر بسیار بالا است.

وی تصریح کرد: به دنبال ثبت جهانی دو شهر اصفهان و تبریز در سال 2015 به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش دستبافت در شورای عالی صنایع دستی، موفق شدیم امسال دو پرونده دیگر را آماده کرده و توسط معاونت صنایع دستی سازمان به شورای صنایع دستی جهان برای ثبت ارائه دهیم.

وی افزود: یک پرونده مربوط به مشهد بوده که به عنوان شهر سنگ های قیمتی و یک پرونده مربوط به لالجین همدان بود که به عنوان شهر سفال و سرامیک برای ثبت جهانی به شورای عالی صنایع دستی پیشنهاد داده شده است که طی هفته جاری داوران این شورا این دو شهر را قضاوت کردند.

مشاور امور بین الملل و صادرات معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: لالجین و مشهد به دلیل ویژگی های خاص و پتانسیل های ویژه ای که در حوزه سفال و سرامیک و سنگ های قیمتی دارند، انتخاب شده اند.

وی تصریح کرد: داوران پرونده تایید شده را حدود 40 روز آینده در مجمع عمومی شورای جهانی توسط روسای پنج قاره تایید و به طور رسمی در شهریور ماه ثبت جهانی این شهر به احتمال قوی اعلام شود.

مشاور امور بین الملل و صادرات معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: ثبت جهانی مرحله اولیه کار است، اما مراحل بعد از ثبت جهانی از اهمیت بالایی دارد چرا که تمامی شهرهای جهانی باید گزارش سالانه ارائه دهند و اگر اتفاقی در این شهرها در راستای رونق اقتصاد صنایع دستی و پیشبرد هنری رخ نداده باشد این عنوان از شهر مورد نظر گرفته می شود.

عضو هیئت داوری شورای عالی صنایع دستی با اعلام اینکه عنوان شهر جهانی دائمی نیست، گفت: ثبت جهانی شهری همچون لالجین عنوان مهمی بوده و روی گردشگری خارجی، اقتصاد محلی، اشغال زایی و توسعه صادرات صنایع دستی به طور مستقیم تاثیر دارد.

شیوا بیان کرد: بعد از ثبت جهانی، محصولات لالجین باید برند جهانی شود به طوری که دنیا سفال این شهر را با نام لالجین بشناسد و نمی توان دید که در فروشگاه های سفال لالجین اجناس چینی وجود داشته باشد.

گفتنی است؛ گروهی از داوران شورای جهانی صنایع دستی طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه با سفر به شهر لالجین از توابع شهرستان بهار در استان همدان برای بررسی شرایط این شهر و ثبت آن به عنوان شهر سفال جهان از کارگاه ها و فروشگاه های آن بازدید کرده و آن را مورد قضاوت قرار دادند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1