قطع درختان در روستای قراتوره بیجار گروس

5 می 2016 - 10:30 dsfr.ir/4t8kx

قطع درختان در روستای قراتوره بیجار گروس
اصغر آقامیرزایی
قطع درختان در چهارباغ روستای قراتوره

قطع درختان چهارباغ در روستای قراتوره یکی از روستاهای بیجار گروس در استان کردستان اعتراض نهادهای مدنی را به دنبال داشت.

به گزارش دنیای سفر، چهارباغ روستای قراتوره یکی از معروف ترین و بزرگ ترین باغ های منطقه ی گروس در 17 کیلومتری بیجار بوده است و در گذشته در سایه ی مدیریت درست مالک آن و زحمت کشاورزان و کارگران بسیار سرسبز و پررونق و دارای درختان مختلف میوه بوده است. بعد از انقلاب که مدیریت سنتی ارباب و رعیتی که در آن کار و تولید ارزش بود و نتیجه ی چنین تفکری آبادانی و سرسبزی روستاها بود از بین رفت و با از بین رفتن مدیریت سنتی هیچ گونه مدیریت جدید جایگزین آن نشد و در سایه ی چنین تفکری تولید و کار ارزش به حساب نمی آمد روستاها ویران شدند قنات ها نابود و باغات خشک و از بین رفتند اما چهارباغ قراتوره هم چنان استوار ماند و به حیات خود ادامه داد.

اما در سال های اخیر سودجویان بسیاری از درختان آن را خشک نمودند تا آثاری از میراث ارزشمند طبیعت باقی نماند اما به موازات خشک شدن چند هزار اصله درخت میوه بعضی درختان به آب نزدیک تر بودند توانستند سرسبزی و شادابی خود را حفظ نمایند و هر سال زندگی دوباره ی طبیعت را جشن بگیرند.

حال سودجویان و تخریب گران محیط طبیعی با اره برقی بی رحم به جان آن ها افتادند و چنارهای سر سبز سر به فلک کشیده را قطع کردند تا با قطع این درختان سبز و سرزنده و هم زمان چند هزار درخت خشکیده چهارباغ را به بیابان تبدیل کنند و نابودی این میراث بزرگ را جشن بگیرند.

در حال حاضر فعالان مدنی و فعالان محیط زیست خواستار جلوگیری از قطع چندین درخت سرزنده ی سر به فلک کشیده اند تا از جور اره برقی نجات یابند.

وضعیت فوق موجب شده تا شماری از نهادهای مدنی و تشکل های زیست محیطی و نیز دانش آموزان روستا در اقدامی هماهنگ، خواهان مداخله مسئولین بیجار و استان کردستان برای جلوگیری از قطع درختان و نابودی چهارباغ قراطوره شوند.


دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1