قوانین واگذاری بناهای تاریخی باید اصلاح شوند

4 می 2016 - 17:00 dsfr.ir/cv54b

قوانین واگذاری بناهای تاریخی باید اصلاح شوند
تیشینه
رباط جام از آثار تاریخی شهرستان تربت جام

تقویت بازار احیاء بناهای تاریخی نیازمند اصلاح قوانین مربوط به واگذاری این بناها به بخش خصوصی است.

"عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس"

به گزارش صابتا، محمد دهقان اظهار کرد: حوزه میراث فرهنگی و بناهای تاریخی با ظرفیت دست نخورده و بکر برای جذب گردشگر و به دست آوردن سود اقتصادی، باید در کشور ما یک حوزه پرمشتری باشد، اما شاهد هستیم که سرمایه گذاری در این حوزه تناسب چندانی با ظرفیت آن ندارد.

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: اینکه چرا بخش خصوصی هنوز این حوزه را نشناخته و به آن به صورت جدی ورود نکرده است را باید در چند عامل دید که قطعا یکی از آن ها قوانین دست و پا گیر موجود است.

وی با بیان اینکه «اساسا قوانین ما برای خصوصی سازی اقتصاد و دخیل کردن مردم در اداره کشور قوانین پیشرفته و کارآمدی نیست» ادامه داد: در حوزه واگذاری بناهای تاریخی مشکلات حقوقی دو چندان می شود و سرمایه گذاران با موانع به مراتب بیشتری مواجه هستند. تسهیل حقوقی روند واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی اصلا به معنای نادیده گرفتن ضرورت های نظارتی و ضعیف کردن آن نیست و چه بسا می تواند این بخش حتی در بازنگری های حقوقی تقویت هم شود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس همچنین گفت: یکی از اصلی ترین مشکلات حقوقی واگذاری بناهای تاریخی این است که واقعیت های موجود همچون تخریب و فرسایش سریع بناها و آثار به دلیل بلااستفاده ماندن و نبود اعتبارات دولتی زیر سایه برخی موضع گیری ها و فشارهایی که به نظر کارشناسانه هستند، پنهان می شود و بسیار شاهد بودیم که مثلا با این استدلال که کاربری ها باید با شان یک بنا همسطح باشد، بنا یا اثر تاریخی بلاتکلیف مانده و نهایتا به سر حد تخریب رسیده است.

عضو هیات رئیسه مجلس ادامه داد: اصلاح قوانین در حوزه بهره برداری از بناهای تاریخی حتی می تواند به این سمت برود که در مواردی دولت دنبال سود اقتصادی هم نباشد و با شرایط ساده ای بناها را به سرمایه گذاران بسپارد. چرا که ما باید برای تضمین آینده این بخش، بازار بناهای تاریخی را ایجاد و تقویت کنیم و این کار هم در قدم های ابتدایی نیاز به اصلاح قوانین واگذاری و تسهیل شرایط آن دارد.

بر اساس گزارش صندوق احیا، وی گفت: قوانین فعلی نه تنها هیچ مشوق جدی برای ورود سرمایه گذار به بناهای تاریخی در نظر نگرفته که حتی در مراحل ورودی هم سخت گیری هایی دارد که باید اصلاح شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1