27 می 2020 - 07:13

چرا گردشگری یزد مهم است؟

4 می 2016 - 15:10 dsfr.ir/v637p

چرا گردشگری یزد مهم است؟
تیشینه
بافت تاریخی یزد

گردشگری یزد وارد فاز جدیدی شده است، سیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی حكایت از این روزهای خوش گردشگری در یزد دارد.

یزد بواسطه راس هرم گردشگری، یعنی در همجواری استان اصفهان و فارس این مزیت نسبی را پیدا کرده است تا مخاطبان این حوزه را نیز به سمت خود جلب نماید. شکی نیست که اصفهان و شیراز سالهاست که با حجم انبوه گردشگر مواجه اند که یزد نیز می تواند با فراهم نمودن برخی زیرساخت ها، گردشگران بیشتری را به خود جذب کند چرا که در سفر به یزد دیدنی های زیادی هستند که انتظار گردشگران را می کشند.

یزد در دوران گسترش اسلام هم مورد توجه قرار گرفت و صاحب مسجدی از آن زمان شد. اولین مسجد در ایران در روستای تاریخی فهرج یزد قرار دارد که در دوره صفویان رونق فراوانی یافته است.

در استان یزد بناها و فضاهای تاریخی، بازارها و سایر اماکنی که در بافت قدیم شهر قرار دارد، خود از جاذبه های تفریحی و گردشگری به شمار می رود. دومین شهر تاریخی جهان، برترین جاذبه های گردشگری، تاریخی و میراث فرهنگی زیادی دارد که هر کدام از آنها می تواند به تنهایی جاذبه ای منحصر به فرد برای بازدید گردشگران و دوستداران میراث فرهنگی و تاریخ ایران و جهان باشد.

در استان یزد مردان بزرگ و نامداری برخاسته که هر یک در علوم و فنون مختلف جایگاهی بلند یافته اند و از این رهگذر یزد به خصوص در تاریخ یکصد ساله اخیر ایران، نقش بسیار زیادی داشته است. خاندان صدوقی و شیخ عبالکریم حائری از بزرگ ترین عالمان حوزه علمیه از این شهر برخاسته اند. جدا از این با توجه به غنای آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری طبیعی، انسان ساخت و صنایع دستی و آداب و رسوم ویژه منطقه قابلیت تبدیل شدن به یکی از قطب های گردشگری را در محور گردشگری دارد.

بافت تاریخی یزد هم دیدنی است. بافت تاریخی شهر یزد یکی از زیباترین بافت های تاریخی منطقه بوده که از تنوع فضایی و معماری سنتی خاص برخوردار است. تعدادی از برج و بارو و حصار و دروازه آن در حال حاضر باقی مانده است. در دوره های صفوی و قاجار این بافت دارای رونق بسیار خوبی بوده و با توجه به حمله های متعدد به این شهر مردم نیز تاسیسات و تجهیزات دفاعی ساخته و تعبیه کرده اند.

ویژگی های متنوع طبیعت استان برای گردشگران داخلی و خارجی جالب و جذاب است بطوری که طبیعت چندگونه و کاملا متفاوت، یکی از پرجاذبه ترین دیدنی های این استان به شمار می رود. از یکسو پهنه های بیابان و تپه های ریگ روان و از دیگر سو و به فاصله نزدیک، ارتفاعات زیبای شیرکوه و ییلاقات سرسبز، دره ها و دامنه های آن و گوناگونی آب و هوا، از جلوه های جذاب برای تفریح و بهره مندی از طبیعت است.

پس اگر اهل کویرنوردی هستید و تجهیزات لازم را همراه دارید، منطقه صادق آباد و کوه ریگ مهریز را که یکی از بزرگ ترین شنزارها و کویرهای ایران است به خاطر بسپارید. حرکت مداوم تپه های شنی از شمال شرق به جنوب غرب، سبب به وجود آمدن برآمدگی های تودرتویی می شود که تا چشم کار می کند ادامه دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1