روز داوری جهانی شدن لالجین فرا رسید

4 می 2016 - 12:20 dsfr.ir/dp25i

روز داوری جهانی شدن لالجین فرا رسید
hamedanestan.ir
سفال های لالجین

امروز شهر لالجین برای ثبت در فهرست مناطق دارای شهره جهانی، می رود تا مورد آزمون و قضاوت سرنوشت ساز داورانی قرار گیرد که امروز به یمن آوازه هنر و آثار سفالینه دلربایش، مرزهای جغرافیایی را تا لالجین درنوردیده اند.

در روزهای گذشته مسئولان شهری و استانی در لالجین در تکاپو بودند تا زمینه را برای حضور داوران بین المللی آماده کنند و حال روز موعود فرا رسید.

هیئت 4 نفره به منظور ارزیابی و بررسی لالجین به عنوان شهر جهانی سفال، مورد استقبال بی نظیر مردم لالجین قرار گرفتند.

بالاخره روز موعود فرا رسید و مردم و هنرمندان سرزمین هنر در انتظار استقبال از داوران جهانی در میدان ورودی شهر یک ساعتی را معطل مانده تا داوران آسیا و اقیانوسیه برای بازدید و داوری به لالجین گام نهند.

اشتیاق مردم به حدی بود که از همه قشر در مراسم استقبال حضور داشتند از مسولان و کارکنان ادارات مردم هنرمند لالجین و حتی بانوان نیز حضور داشتند. مردم در مسیر استقبال قرار گرفته و با اشتیاق آقایان احمد صالح فارسی از کشور عمان، کوین مورای از استرالیا و امید شیوا از ایران و خانم یوشنا کریشنا از هند را به گرمی پذیرفته و با اهدا دسته های گل به آنان خوش آمد گفتند.

اولین مقصد داوران کارگاه خاکاب بود. استاد ناصر خلیلی فرد با اشتیاق در کنار فرزند و دیگر همکاران خود هنرمندی خود را به رخ داوران کشید و فرزند وی با درایت کامل و تسلط خوب به زبان انگلیسی که خود مورد توجه داوران قرار گرفت به تشریح نحوه کار در این کارگاه پرداخت و استاد خلیلی نیز به تشریح و نحوه رنگ آمیزی سفال ها پرداخته و نحوه سفالگری و چیدمان کوره را برای داوران تشریح کرد.

گفتنی است؛ شورای جهانی صنایع دستی از سال 2014 شهرهایی را که در دنیا در حوزه صنایع دستی ویژگی خاصی دارند، بررسی و ثبت می ‎کند تا این ویژگی ها در سطح دنیا معرفی شوند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1