توسعه همکاری های گردشگری استان آذربایجان غربی و سلیمانیه اقلیم کردستان عراق

3 می 2016 - 16:30 dsfr.ir/k537z

توسعه همکاری های گردشگری استان آذربایجان غربی و سلیمانیه اقلیم کردستان عراق
chtn.ir
کاخ و موزه باغچه‌جوق در ماکو

آذربایجان غربی پتانسیل های زیادی در زمینه گردشگری دارد که گردشگری سلامت یکی از این پتانسیل هاست.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی در دیدار با مدیر امور فرهنگی و گردشگری استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق از آمادگی هرگونه همکاری در حوزه های مختلف میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خبر داد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در جلسه ای که توسط نمایندگی وزارت امور خارجه در استان آذربایجان غربی ترتیب یافته بود جلیل جباری با ابراهیم احمد حسین در محل اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی دیدار و گفتگو کرد .

جباری در این دیدار ضمن خیر مقدم به مهمانان این جلسه با اشاره به توانمندی های استان آذربایجان غربی گفت : این استان دارای 1517 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی بوده و دو اثر تاریخی تخت سلیمان تکاب و قره کلیسا چالدران در فهرست آثار جهانی ثبت شده و دو محوطه تاریخی حسنلو نقده و دژ بسطام چایپاره ازآثار فاخر این استان محسوب می شود.

وی تصریح کرد : آذربایجان غربی  پتانسیل های زیادی در زمینه گردشگری دارد که گردشگری سلامت یکی از این پتانسیل هاست. به طوریکه سالانه 7 تا 8 هزار نفر از کشورهای همجوار برای درمان به این استان سفرمی کنند.

جباری استان آذربایجان غربی را یکی از استانهای صادر کننده صنایع دستی معرفی کرده و افزود : دراین استان 30000 نفر هنرمند در 30 رشته مختلف صنایع دستی مشغول فعالیت هستند که بیشترین صادرات صنایع دستی به کشورهای عراق ، ترکیه و جمهوری آذربایجان از این استان صورت می گیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی هم چنین از آمادگی همکاری با اقلیم کردستان عراق خبر داد و اضافه کرد : چنانچه مکاتباتی انجام شده و هماهنگی های لازم از طریق وزارت امور خارجه انجام شود ما آماده هستیم تا از تجارب همکاران استانی و حتی ستادی در زمینه های مختلف باستان شناسی و تاسیس و راه اندازی موزه در استان سلیمانیه عراق استفاده کنیم چرا که مشترکات فرهنگی و تاریخی ایران و عراق بسیار زیاد بوده و این می تواند موجب شروع همکاریهای فی مابین باشد.

جلیل جباری هم چنین برای برپایی نمایشگاههای فرهنگی اعلام آمادگی کرده و ادامه داد : با توجه به تنوع محصولات صنایع دستی و وجود جاذبه های فراوان گردشگری در استان آذربایجان غربی ؛ آماده هستیم چنانچه شرایط مهیا شود ؛ نمایشگاه های صنایع دستی و گردشگری در استان سلیمانیه اقلیم کردستان برپاکنیم تا ازطریق این نمایشگاه ها فرهنگ کشورمان را تبلیغ کنیم .

مدیر امور فرهنگی و گردشگری استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق  نیز با اشاره به وجود موزه خانه هایی در استان سلیمانیه تصریح کرد : در سلیمانیه موزه خانه ای وجود دارد که قدمت 230 ساله دارد و دارای اشیاء تاریخی است که در صورت آغاز همکاری های مشترک نیاز به آموزش افرادی داریم که بتوانند در راه اندازی و چیدمان و معرفی اشیاء در این موزه خانه فعالیت کنند و انتظارداریم در تربیت این افراد ما را یاری کنید.

ابراهیم احمد حسین از علاقه خود به ایران و قدمت چند ساله هزارساله ایران مطالبی عنوان کرد و افزود : علیرغم اعلام آمادگی افراد زیادی از کشور های مختلف به ویژه آمریکا در زمینه موزه داری ؛ علاقه من به شروع همکاری با ایران زیاد بوده و بیشتر راضی هستیم تا به دلیل وجود تشابهات فرهنگی و تاریخی با ایرانیان همکاری کنیم .

در انتهای این دیدار مقرر شد با هماهنگی نمایندگی وزارت امور خارجه ترتیب بازدید مسئولین استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق از موزه ها و آثار تاریخی استان آذربایجان غربی داده شده و توافق نامه های همکاری فی مابین تنظیم شود .

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1