23 ژانویه 2020 - 01:52

اجناس چینی از شهر لالجین جمع آوری شد

5 می 2016 - 09:50 dsfr.ir/xb72e

اجناس چینی از شهر لالجین جمع آوری شد
فروشگاه سفال کریمی
نمایی از کارگاه تولید سفال در لالجین

به منظور ثبت لالجین به عنوان شهر سفال جهان در شورای جهانی صنایع دستی اجناس چینی موجود در فروشگاه های این شهر جمع آوری شده است.

"مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان"

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: به منظور ثبت لالجین به عنوان شهر سفال جهان در شورای جهانی صنایع دستی اجناس چینی موجود در فروشگاه های این شهر جمع آوری شده است.

علی مالمیر چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: امروزه یکی از مهمترین فاکتورهایی که در توسعه صادرات در حوزه مباحث اقتصادی مهم و اثر گذار می باشد ایجاد و توسعه برند است.

وی اضافه کرد: با ثبت لالجین در شورای جهانی صنایع دستی برندی جهانی در استان همدان ایجاد خواهد شد که در رشد و توسعه صنعت گردشگری و ارزآوری نقش بسزایی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: استان همدان مملو از ظرفیت های بزرگ گردشگری است اما حلقه مفقوده ای که مانع رشد صنعت گردشگری شده است استفاده نکردن از این ظرفیت ها برای معرفی شهر همدان است. برای جذب توریست خارجی یکی از مهمترین راه ها ثبت آثار از جمله ثبت جهانی شهر لالجین و ثبت آثار تاریخی در یونسکو است. شهر لالجین همدان برای سفال منحصر به فرد است و به این دلیل برای ثبت بین المللی در شورای جهانی صنایع دستی کاندیدا و مورد قضاوت و بررسی قرار گرفت.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان بیان کرد: ثبت جهانی مرحله اولیه کار است، اما مراحل بعد از ثبت جهانی از اهمیت بالایی دارد چرا که تمامی شهرهای جهانی باید گزارش سالانه ارائه دهند و اگر اتفاقی در این شهرها در راستای رونق اقتصاد صنایع دستی و پیشبرد هنری رخ نداده باشد این عنوان از شهر موردنظر گرفته می شود.

مالمیر عنوان کرد: ثبت جهانی شهری همچون لالجین، عنوان مهمی بوده و روی گردشگری خارجی، اقتصاد محلی، اشغال زایی و توسعه صادرات صنایع دستی به طور مستقیم تاثیر دارد.

لالِجین یکی از شهرهای شهرستان بهار در استان همدان و به عنوان مرکز تولید سفال خاورمیانه شناخته شده است. 80 درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشه سفالگری، سرامیک کاری و شغل های وابسته همچون نقاشی سفالینه ها، بسته بندی، خرید و فروش محصولات سفالی اشتغال دارند. لالجین از مراکز عمده ساخت سفال و سرامیک ایران و جهان به شمار می رود و محصولات هنرمندان آن علاوه بر شهرهای دور و نزدیک ایران به بسیاری از کشورهای دیگر صادر می شود.

شهر لالجین 17 هزار نفر جمعیت دارد و در 24 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1