تبدیل میراث جهانی به جاذبه گردشگری تنها بر عهده سازمان متولی نیست

3 می 2016 - 10:30 dsfr.ir/2n1uf

تبدیل میراث جهانی به جاذبه گردشگری تنها بر عهده سازمان متولی نیست
مهر
فرهاد عزیزی مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های میراث جهانی

ثبت جهانی یک اثر تاریخی در هر کشوری راهی برای معرفی مناطق کم بهره تر در حوزه گردشگری است.

مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های میراث جهانی گفت: ثبت جهانی هر میراث تاریخی در ایران بر عهده ما بوده ولی برای اینکه چنین پایگاه‌هایی به جاذبه گردشگری تبدیل شوند به همکاری همه دستگاه‌ها نیاز است.

فرهاد عزیزی  به مهر گفت: ثبت جهانی یک اثر تاریخی در هر کشوری راهی برای معرفی مناطق کم بهره تر در حوزه گردشگری است. به عنوان مثال شهر سوخته شاید به لحاظ باستان شناسی شناخته شده باشد اما از نظر گردشگری شناخته شده نیست.

وی افزود: وقتی اثری ثبت جهانی شد، در دنیا شناخته می شوند و گردشگران خارجی به ایران که می آیند از این مراکز و مناطق دیدن می کنند در همه جای دنیا میراث جهانی کشورها به مقصد گردشگری آن کشور تبدیل می‌شود و مردم از آن فرصت استفاده می کنند اما اینکه چرا ما نتوانستیم با وجود داشتن ۱۹ اثر جهانی در صدر قرار بگیریم و چرا گردشگران خارجی به خاطر این بناها به ایران نمی آیند دلایل خود را دارد.

عزیزی گفت: آثار جهانی نقاط گردشگری شده اند اما این موضوع یک سری امکانات می خواهد مقاصد مشخص شده است ولی امکانات گردشگری مانند تسهیل در حمل و نقل؛ داشتن هتل و... می خواهد. آنچه که مربوط به ما می شد یعنی جهانی کردن این آثار و معرفی آنها به عنوان نقاط گردشگری انجام شده است اما رفع همه مسائل دیگرش تنها وظیفه ما نیست مانند ایجاد امکانات گردشگری در مقاصد میراث جهانی. بلکه مشارکت بقیه دستگاها و مردم را هم لازم داریم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 17 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1