پایان دو دهه فعالیت دامداری در حریم درجه یک پاسارگاد

3 می 2016 - 16:00 dsfr.ir/4l511

پایان دو دهه فعالیت دامداری در حریم درجه یک پاسارگاد
محمد درویش
گردشگران در حال بازدید از مجموعه جهانی پاسارگاد

دو دهه فعالیت دامداری در حریم درجه یک مجموعه جهانی پاسارگاد اعتراض عمومی و مشکلات فراوانی را برای بازدیدکنندگان این سایت تاریخی ایجاد کرده بود که فعالیت این دامداری متوقف شده است.

"مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد"

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ حمید فدایی گفت: در این دو دهه تلاش های زیادی برای تملک این دامداری انجام شد که سرانجام در ماه های پایانی سال گذشته این دامداری که در فضایی به وسعت حدود چهار هزار متر مربع فعالیت داشت به طور کامل در تملک اداره کل میراث فرهنگی استان فارس قرار گرفت.

وی افزود: اجرای حکم تخریب ساختمان دامداری در حریم درجه یک در اختیار میراث فرهنگی فارس و پایگاه میراث جهانی پاسارگاد است. ساختمان این دامداری در محدوده شهر مادر سلیمان مرکز پاسارگاد قرار گرفته که اجرای حکم تخریب آن با همکاری عوامل اجرایی این شهر انجام می شود.

او ادامه داد: برنامه دقیق و مشخصی برای تغییر کاربردی ساختمان دامداری در پاسارگاد مشخص نشده است و به دلیل قرار گرفتن این ساختمان در حریم درجه یک محوطه میراث جهانی پاسارگاد، این محل به عنوان یک ظرفیت در کل مجموعه استفاده می شود. عمده کاربردی ها در این حریم از نوع زارعی است و اگر بنا تخریب شود به دلیل در حریم درجه یک بودن، اجازه ساخت و ساز جدیدی در محوطه نخواهیم داشت.

پیش از این مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس اعلام کرد: با تلاش حوزه حقوقی این سازمان حکم تخریب یک انبار دامداری که بطور غیرمجاز در حریم درجه یک میراث جهانی پاسارگاد احداث شده بود، از مرجع قضایی استان فارس دریافت شد.

مصیب امیری گفت: با پی گیری های میراث فرهنگی و همکاری دادگستری نسبت به ساخت و ساز این ساختمان جلوگیری شده و مجوز تخریب بنا صادر شده است که به زودی عملیات اجرایی تخریب این ساختمان بدون مجوز، در حریم درجه یک مجموعه جهانی پاسارگاد اجرایی می شود.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، مجموعه ای از سازه های باستانی بر جای مانده از دوران هخامنشیان است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس قرار دارد. این مجموعه دربرگیرنده ساختمان هایی همچون آرامگاه کوروش، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی است.

نام اصلی شهر پاسارگاد چیزی شبیه 'پَسَرگَد' بوده و نام پاسارگاد از اسم قبیله شاهان پارسی یعنی قبیله 'پاسارگاد' گرفته شده که به معنای آنان که گُرز گران می کشند. سرزمین پارس، زادگاه هخامنشیان بود و خاندان پارس از سال 529 تا 559 پیش از میلاد بر ایران حکومت می کردند.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، پنجمین مجموعه ثبت شده ایران است که در سال 1383 خورشیدی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر در 110 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1