دیوار جاذبه های گردشگری در مشکین شهر

3 می 2016 - 12:00 dsfr.ir/7c134

دیوار جاذبه های گردشگری در مشکین شهر
روابط عمومی مرکز گردشگری دانشجویان ایران وابسته به جهاد دانشگاهی
جاذبه های گردشگری بر روی دیوارهای شهر مشکین شهر

گروه مردم نهاد «مشکین شهر ما» با حضور علاقه مندان به زیبایی و سامان شهری و متخصصان در رشته های گوناگون در حرکتی مردمی اقدام به زیباسازی معابر عمومی با تصاویری از جاذبه های گردشگری در سطح مشکین شهر کرده اند.

به گزارش روابط عمومی مرکز گردشگری دانشجویان ایران وابسته به جهاد دانشگاهی، «ایرج مؤذن زاده» مدیر گروه مردم نهاد «مشکین شهر ما» در این زمینه اظهار کرد: این تشکل یک گروه صرفا رنگ آمیزی یا یک گروه هنری صرف نیست، بلکه گروهی است که از اجتماع متخصصان و تحصیلکرده های رشته های گوناگون شکل گرفته و هدف عمده اش آسیب شناسی و رفع معایب و نابسامانی های شهری، جاذبه های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی در حوزه اختیارات شورا و شهرداری مشکین شهر است.

وی ادامه داد: گروه نقاشی فقط زیر مجموعه ای از گروه اصلی بوده و به صورت اقتضایی و با توجه به آلودگی ها و دیوارنویسی های انبوه پس از انتخابات مجلس دهم تشکیل و با رنگ آمیزی و نقاشی های دیواری اقدام به پوشش این آلودگی ها کرده است.

او افزود: تاثیری که این حرکت خودجوش مردمی در فرهنگ سازی شهری داشته است، غیرقابل انکار است، چون در مخاطب احساس مسئولیت ایجاد کرده و مردم را به تأمل واداشته که علیرغم وجود سازمانی مانند شهرداری، این جوانان چرا اقدام به پاکیزگی و زیبایی شهر کرده اند.

وی در ادامه با تاکید بر این که گردشگری به عنوان صنعتی خدماتی و انسان محور، نباید از نقش سازنده مردم برای توسعه غافل بماند، اظهار کرد: نگاه به مردم در این صنعت نباید صرف نگاه به مصرف کننده باشد و اینکه تنها گروه خاصی از جامعه عهده دار تولید و عرضه هستند. باید مردم را در توسعه این صنعت و تصمیم سازی ها و سیاست گذاری ها وارد کرد تا در اجرای برنامه ها مشارکت داشته و با مشکلات، موانع و مزایای حاصل از این صنعت به خوبی آشنا شوند. در میان عوامل و عناصر مختلف در توسعه این صنعت، مشارکت مردم باید به عنوان محور و شاخص توسعه در نظر گرفته شود.

مؤذن زاده این مشارکت را به ویژه در روستاها و شهرهای کوچک پراهمیت دانست و گفت: این موضوع به نگاه مسئولان هر منطقه اعم از دولتی و خصوصی گره خورده است. جلب مشارکت افراد بومی، به ویژه جوانان منطقه نه تنها به توسعه اقتصادی و اشتغال زایی در منطقه کمک قابل توجهی می کند، بلکه در این راستا توسعه فرهنگی و آگاهی از ارزش های بومی و حس غرور و افتخار را در افراد بومی منطقه تقویت می کند.

او ادامه داد: زمانی می توان شهر پاکیزه ای داشت و شهر خود را آن طور که هست معرفی کرد که در ایجاد مالکیت و مسئولیت شهری و شهروندی در افراد یک جامعه موفق باشیم. گروه های مردم نهاد، شهرداریها و سایر نهادهای مربوط به حوزه کار و فرهنگ شهری نیز باید با تدوین و اجرای برنامه هایی در امر فرهنگ پاکسازی شهری اقدام کنند تا شاهد تأثیرپذیری مردم از چنین برنامه هایی باشیم.

براساس این گزارش، نقاشی های رسم شده همگی مربوط به موضوعات مختلف از شناسنامه مشکین شهر مانند آثار باستانی منطقه، نمادهای مدرن شهری، طبیت، آبهای گرم معدنی، فرهنگ شهادت، سوغات شهرستان، فرهنگ شهروندی و زندگی عشایری و محلی هستند.

مشکین شهر یکی از شهرستان های استان اردبیل در دامنه سبلان قرار دارد. وجود آبگرم های متعدد و گردشگاههای طبیعی و تاریخی همه ساله گردشگران بسیار زیادی را از سرتاسر دنیا به سوی این منطقه جذب می کند، به طوری که می توان آن را یکی از قطبهای گردشگری شمال غرب ایران نامید.

گروه مردم نهاد «مشکین شهر ما» در بهمن ماه 1394 تشکیل شده و تاکنون بیش از 8000 متر مربع از دیوارهای شهر را بصورت زیبایی رنگ آمیزی کرده و بیش از 1300 متر مربع نقاشی دیواری داشته است. به گفته مسولان "مشکین شهر ما"، هدف این گروه غیر دولتی آسیب شناسی و رفع معایب و نابسامانی های شهری، معرفی جاذبه های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی در حوزه اختیارات شورا و شهرداری مشکین شهر است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1