معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی:

علوم میان رشته ای در حفاظت از آثار تاریخی مهم است

2 می 2016 - 21:40 dsfr.ir/eu82x

علوم میان رشته ای در حفاظت از آثار تاریخی مهم است
uia.ir
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

معاون سازمان میراث فرهنگی گفت: استفاده از دانش های میان رشته ای برای حفظ آثار تاریخی مهم و حیاتی است.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، محمدحسن طالبیان در دومین همایش علم مواد و حفاظت از آثار فرهنگی و تاریخی تاکید کرد: حفاظت از آثار و محوطه های تاریخی امری بسیار پیچیده است به طوری که امروزه ما نیازمند استفاده از رشته های مختلف علمی در حفاظت از آثار تاریخی هستیم.

وی اضافه کرد: از شکل گیری پروژه های بزرگ به ویژه پایگاه های میراث فرهنگی تاکنون، ما شاهد گسترش تفکر بهره گیری از علوم چندرشته ای هستیم چنانچه سال 1376 پروژه چغازنبیل با تاکید بر علوم چند رشته ای کلید خورد و در واقع از همان زمان بود که بسیاری از متخصصان این حوزه متوجه اهمیت این علوم در حفظ آثار ملموس و ناملموس شدند.

معاون میراث فرهنگی تصریح کرد: همان زمان که حریم آثار تاریخی تعیین و مشخص می شد از رشته های مختلفی چون معماری و مرمت به ویژه از متخصصین علوم پایه (فیزیک، شیمی و زیست شناسی) بهره گرفته شد. در حال حاضر نیز ما باید از متخصصان علوم چند رشته ای برای تولید مصالح و استخراج اطلاعات دقیق کمک بگیریم. چراکه دانش چند رشته ای سبب می شود که مرمت ها به آثار تاریخی و حتی محیط زیست آسیب کمتری وارد کند.

طالبیان با اشاره به اینکه کارشناسان و باستان شناسان در فعالیت های میدانی نیازمند استفاده از این دانش هستند، به موضوع سد سیوند و تنگه بلاغی اشاره کرد و افزود: قبل از ماجرای آبگیری سد سیوند و تنگه بلاغی، کارشناسان علوم مختلف و گروه های زمین شناسی پس از بررسی و شناسایی که از این منطقه داشتند اعلام کرده بودند که استقرارگاه ها در کدام منطقه هستند و حتی از روی عکس های ماهواره ای مشخص کردند که در زیر زمین چه اتفاقاتی خواهد افتاد درواقع آنجا بود که ما بخشی از آثار باکون را درون یک دره پیدا کردیم.

طالبیان یادآور شد: مثال های مذکور نشان می دهد که ما امروزه نیازمند آن هستیم که از علوم چند رشته ای بهره بگیریم و معاونت میراث فرهنگی با کمک پژوهشگاه توجه ویژه ای به این موضوع دارد.

دومین همایش علم مواد و حفاظت از آثار فرهنگی و تاریخی صبح امروز با حضور مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی و جمع کثیری از کارشناسان و پژوهشگران حوزه میراث فرهنگی در سالن موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران برگزار شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1