در نشست خبری مطرح شد؛

پاسخ به مناقشات واگذاری عمارت مسعودیه

1 می 2016 - 17:30 dsfr.ir/q838y

پاسخ به مناقشات واگذاری عمارت مسعودیه
م. آذرکمان
عمارت مسعودیه

اتلاف زمان در مدت بهره برداری و مرمت بنای مسعودیه به نفع ما و شرکت طرف قرارداد نیست بلکه این شرکت در حال ضرر زدن است.

"رئیس پروژه ممت و احیاء عمارت مسعودیه"

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست خبری مسئولان عمارت تاریخی مسعودیه درباره واگذاری پرمناقشه این عمارت نفیس تاریخی و انتقادات صندوق احیاء مبنی بر عدم مرمت این عمارت و عدم رعایت تعهدات متقاضیان سرمایه گذاری در این بنای تاریخی، پیش از ظهر امروز یکشنبه (12 اردیبهشت ماه) در مسعودیه برگزار شد.

در این برنامه تقی زاده رئیس پروژه مرمت و احیاء عمارت مسعودیه به شرح ماجرای واگذاری این بنا از طرف صندوق احیای آثار تاریخی به شرکت عظام پرداخت و گفت: اواخر سال 89 عمارت مسعودیه را از صندوق احیاء تحویل گرفتیم. با توجه به قراردادی که با صندوق بسته شده بود، مکلف بودیم که این مجموعه را به یک مجموعه اقامتی پذیرایی در حد یک مجموعه پنج ستاره تبدیل کنیم. پس از تحویل گرفتن عمارت، اقدامات برای رفع خطر انجام شد. به محض آغاز این کار، به سراغ گرفتن مشاور و تهیه طرح های مرتبط با حفاظت و مرمت احیاء و بهره برداری از مجموعه رفتیم.

وی افزود: در همین مرحله متوجه شدیم که امکان تبدیل عمارت مسعودیه به مجموعه هتلی وجود ندارد چون یک مجموعه هتلی در اولین گام نیاز به تعدادی اتاق دارد و این تعداد اتاق باید به حدی باشد که بتوان حداقل یک تور 50 نفره را در آن اقامت داد، اما مجموعه عمارت مسعودیه فاقد چنین ظرفیتی است. بنابراین امکان اقامت در آن وجود ندارد. مسعودیه فضاهایی برای لابی، پذیرش هتل و یا سمینار دارد نمی توان آنها را به اتاق تبدیل کرد بلکه بخش های مربوط به اتاق ها در سال های گذشته که در قسمت اندرونی خانه بود، تخریب شده است.

وی تصریح کرد: در مطالعات امکان سنجی، ظرفیت های معماری، نیازهای شهر، ظرفیت های محیطی و سازه بنا در نظر گرفته می شود و بعدا کاربری آن را تغییر می دهیم. برای عمارت مسعودیه 11 سناریو تعریف شده است؛ یکی از آنها تبدیل عمارت به هتل بود. آیتم های دیگر، تبدیل آن به موزه فرهنگسرا و یا مرکزی بوده است. در بین آنها کاربری مرکز رویدادهای فرهنگی تهران بیشترین امتیاز را آورد. منتها ما نمی توانستیم اعلام کنیم که می خواهیم کاربری این بنا را تغییر دهیم بلکه صندوق احیای آثار تاریخی باید این تغییر کاربری را تصویب می کرد.

کمیسیون لوایح دولت با دو مورد مخالفت کرد

تقی زاده گفت: صندوق احیاء می بایست قبل از آنکه این بنا را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد و مطالعات کاربری این کار را انجام می داد، ولی چنین کاری را هیچ وقت انجام نداده بود. در قرارداد ما بندی وجود دارد که در آن نوشته «باید مسعودیه به هتل تبدیل شود اما هر زمان در مطالبات خود خواستید تغییر کاربری انجام دهید باید به تائید صندوق احیاء برسد» منتها صندوق احیاء این وظیفه را از حوزه خود خارج کرد و به دولت سپرد که موضوع را تصویب کند.

وی افزود: در صورتی که این کار طولانی شد و به ما صدمه زد. در دوره آقای ایروانی ایشان کمک خواست که مراتب و مراحل مختلف پیش برود. ایشان گفتند که کار را حل کرده و به مرحله کمیسیون لوایح دولت رساندیم. در این کمیسیون هم همه متفق القول شدند که عمارت مسعودیه را نمی توان به هتل تبدیل کرد اما با دو پیشنهاد موافق نبودند؛ یکی اینکه گفتند از کلمه «رویداد» می ترسیم و به جای «مرکز رویداد»، از «مرکز فرهنگی» استفاده کنیم؛ ما هم قبول کردیم. مورد دیگر این بود که ما پیشنهاد کرده بودیم علاوه بر کار فرهنگی، امکان آموزش هم داشته باشیم. چون آموزش در رده فرهنگی بسیار کم است. اما گفتند که با این موضوع نیز مخالف هستند، ما هم باز قبول کردیم. قرار شد عمارت مسعودیه به مجموعه فرهنگی شهر تهران تبدیل شود.

رئیس پروژه مرمت و احیاء عمارت مسعودیه ادامه داد: آقای سلطانی فر گفتند که سازمان بازرسی به این تغییر کاربری ایراد وارد کرده است، ما هم گفتیم که می خواهیم توضیح دهیم عمارت مسعودیه نمی تواند هتل شود، ما اکنون در این مرحله قرار داریم که چون قراردادمان، کاربری هتل است، نمی توان آن را به یک مجموعه فرهنگی تبدیل کرد؛ به همین دلیل اعلام کرده ایم که بلد نیستیم. ما برای خودمان خیانت می دانیم که این مجموعه را به هتل تبدیل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نمی دانم چه کسی شایعه کرده که ما قرار است در این عمارت، مرکز فروش عتیقه راه اندازی کنیم. ما معتقدیم که در تهران جایی وجود ندارد تا کتاب خطی افراد، شناسنامه دار و یا مرمت شود و یا حتی نهادی غیر از دولت نیست که بتواند برای یک ساز تاریخی شناسنامه ایجاد کند. ما در نظر داشتیم تا چنین چیزی را تأسیس کنیم و از تعداد هنرمندان مرتبط دعوت به عمل بیاوریم، حتی کارشناس نیست بهای آن کار را اعلام کند. هنوز دادن شناسنامه برای اموال فرهنگی راه نیفتاده است. اگر روزی یکی از سران سه قوه، میهمانی داشته باشد، فضای مناسب برای پذیرایی از آن کم کردیم در صورتی که عمارت مسعودیه می تواند به چنین فضایی تبدیل شود. مورد دیگر این بود که در عمارت مسعودیه امکان اجرای موسیقی فاخر بدون ایجاد مشکل برای فضا وجود دارد. ما در اینجا دل نگرانی های موزه ای را نداریم چون یک سالن 250 نفره چند منظوره برای این کار را می توان اختصاص داد. فعالیت دیگر این است که در تهران، مکانی که لباس و پارچه های ایرانی را عرضه کند یا نیست، یا کم است و یا مشهور نشده است.

رئیس پروژه مرمت و احیاء عمارت مسعودیه تصریح کرد: زمانی که مطالعات انجام شد باید می دیدیم آیا انجام این کارها صرفه اقتصادی دارد یا خیر؟ قرارداد ما به این ترتیب است که وقتی عمارت مسعودیه به بهره برداری رسید، پس از آن اجاره ای به صندوق احیاء بپردازد. در بند دیگر قرارداد نوشته شده «اگر مبلغ هزینه هایی که در عمارت مسعودیه برای مرمت انجام شده، کمتر یا بیشتر شود، گروه کارشناسی مرضی الطرفین نسبت به ارزیابی سنوات واگذاری اقدام می کند»، قرارداد ما به دوره افزایش قیمت ها خورد، ما تاکنون هشت میلیارد تومان در این عمارت هزینه کرده ایم و همه این اعداد و ارقام نیز به گروه کارشناسی صندوق احیاء داده شده است.

تقی زاده گفت: اکنون برپایی نمایشگاه ها و یا داشتن عکاسخانه و کافی شاپ جزو بهره برداری محسوب نمی شود بلکه این کارها در راستای معرفی بنا است. هزینه های جاری این عمارت اعدادش بیشتر از درآمد آن است. تا نوروز 94 همه کسانی که در عمارت مسعودیه، غرفه ای داشتند ریالی بابت فعالیت در آن پرداخت نکرده اند چون صندوق احیاء دستور داده بود که درِ این عمارت به روی مردم باز شود. حتی به ما گفتند برای اینکه راحت تر در این عمارت مردم حضور داشته باشند، پیشنهاد بدهید. ما هم این نقشه را برای صندوق فرستادیم. بنابراین اگر هر فعالیتی اکنون انجام می شود، به دستور واضح صندوق است.

انجام نشدن تعهدات درباره مرمت عمارت مسعودیه

رئیس پروژه مرمت و احیاء عمارت مسعودیه تصریح کرد: باید طرح مرمت این بنا در دو فاز تهیه می شد؛ در فاز اول به اینجا رسیدیم که تبدیل عمارت مسعودیه به هر کاربری باید اول تصویب شود تا بتوان نقشه فاز دوم را بر مبنای فاز اول ارائه داد. مرمت هر بنایی بستگی به این دارد که آن بنا چه کاربری داشته باشد. به صندوق احیاء صدها نامه نوشتیم که به ما اعلام کنید بالاخره کاربری این بنا چیست.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر اینکه گفتند کمیسیون لوایح دولت از شما هفت سؤال داشته، گفت: هیچ کسی نه بازرسی و نه کمیسیون لوایح از ما سؤالی نکرده، شاید این سؤالات از صندوق احیاء بوده است. ما زمانی که به این جلسات رسیدیم، دیدیم همه موافق این هستند که مسعودیه هتل نشود. درباره ارزش افزوده نیز باید بگویم عمارت مسعودیه به ما فروخته نشده است که ارزش افزوده برای ما داشته باشد. ما حتی به آقای سلطانی فر گفتیم 59 سال واگذاری مسعودیه به شرکت عظام را به 20 سال کاهش دهید. برای ما فرقی نمی کند. ما بعد از طی مدت 10 سال خواب سرمایه، باید بابت حضورمان اجاره بپردازیم. چه فرقی می کند که قرارداد ما چه زمان تمام می شود؛ عدد اول خواب سرمایه برای ما مهم است.

تقی زاده با تاکید بر اینکه هنوز بهره برداری از عمارت مسعودیه شروع نشده که سال های خواب سرمایه آغاز شود، گفت: شرکت عظام یک شرکت قطعه ساز نیست بلکه در فعالیت های مختلفی سرمایه گذاری می کند. گاهی تشخیص داده در حوزه خودرو و ساخت قطعات، گردشگری شهری وارد شود و یا در حمایت از بناهای تاریخی. ما قصد داشتیم که تا 10 سال آینده به سراغ 12-10 بنای تاریخی برویم. حتی مدت کوتاهی آقای بهشتی با ما همکاری می کرد که بعدا خارج شد.

وی ادامه داد: اعلام نفیس بودن یا نبودن عمارت مسعودیه در اختیار ما نیست. حتی واگذاری بنای تاریخی را باید تحلیل کنیم. گاهی یک بنا نفیس است مانند کاخ گلستان که اگر آن را به غیر واگذار کنید، غیرقانونی است. اما گاهی بنا را واگذار می کنیم که بهتر مدیریت شود.

تقی زاده درباره کاروانسرای وکیل و اینکه هنوز کاری در آن انجام نشده است، گفت: ما نمی خواهیم که در یک محدوده کوچکی به نام کاروانسرای تاریخی وکیل، آشپزخانه یا موتورخانه ببریم. گفتیم به ما زمین کناری را واگذار کنند. آن قدر این زمین واگذار نشد که اکنون آن را به پاسگاه اختصاص دادند. الان ما از شرکت عظام حقوق می گیریم. این اتلاف وقت و زمان به نفع شرکت نیست بلکه به ضرر آن است. همه درآمدهای اینجا را می توان به صندوق احیاء اعلام کرد.

رئیس پروژه مرمت و احیاء عمارت مسعودیه گفت: مسعودیه ما را فرسوده است، مرمتگران هم همین الان در حال انجام کار هستند منتها مرمت حفاظتی و مرمت احیاء با هم متفاوت است. ضلع غربی عمارت مسعودیه در حال انجام «باستان شناسی شهری» است. بنابراین کار پژوهشی در مسعودیه تعطیل نشده است بلکه در یک دوره تاریخی زیر ضلع غربی، بنای تاریخی وجود داشته که بخشی از عمارت مسعودیه بوده است. ما از عکس های کاخ متوجه شدیم که پلان آن به چه شکل بوده است. در شورای فنی تصویب شد که اینجا ساخته شود. ساخته شدن این بنا تا یک زمانی به کاربری نیاز ندارد اما از یک زمانی به بعد باید کاربری آن انجام شود؛ این کار جزو اقدامات امسال ما است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1