14 اکتبر 2019 - 03:02

نخلستان دهسلم در فهرست میراث طبیعی ثبت شد

1 می 2016 - 16:00 dsfr.ir/i18ux

نخلستان دهسلم در فهرست میراث طبیعی ثبت شد
میراث آریا
نخلستان دهسلم

پرونده پیشنهاد ثبت نخلستان دهسلم در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی که در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار شد مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی استان در این خصوص گفت: در حدود 400 هکتار از اراضی روستا زیر کشت خرماست. بنابراین زندگی اهالی دهسلم مستقیما به خرما و درخت آن مربوط می شود. شاخه های آن تیرانداز سقف خانه ها و یا سوخت زمستانی شان، برگ های بافته شده آن سبد و جارو و حصیر و زیرانداز، الیاف تابید شده آن طناب و میوه آن قوت روزانه شان است.  و شاید همین امر سبب شده که ضرب المثلی دارند که می گویند خون نُه جوان به گردن کسی است که یک نخل را بکُشد.

ملکوتی افزود: در پرونده معرفی این اثر طبیعی کم نظیر، انواع مختلف خرما، چگونگی کاشت نخل و برداشت خرما، نظام آبیاری نخلستان، تولیدات دستی مرتبط با درخت نخل و ... معرفی شده است.

وی بیان داشت: روستای دهسلم به عنوان مقر پایگاه بیابان لوت و مهم ترین گذرگاه به بیابان دارای نخلستانی است که چون نگینی سبز در دل بیابان می درخشد و همواره گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. نخلستان به جهت تنوع زیستی، گردشگری و جهانی حایز اهمیت است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1