کشف اشیای باستانی و معماری عصر آهن در روستای اسب ریسه ماسال

29 آوریل 2016 - 14:00 dsfr.ir/lr0f8

کشف اشیای باستانی و معماری عصر آهن در روستای اسب ریسه ماسال
masalnews.ir
بازدید مسوولان از عملیات کاوش باستان شناسی منطقه اسب ریسه

فرماندار ماسال از کشف اشیاء باستانی و معماری کهن با قدمت بیش از سه هزار و 200 سال در منطقه اسب ریسه این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایرنا، محمود قاسم ن‍ژاد روز پنجشنبه در جریان بازدید از عملیات کاوش باستان شناسی منطقه اسب ریسه اظهار داشت: بنا به نظر کارشناسان، اشیای به دست آمده از کاوش های باستانشناسی در روستای تاریخی اسب ریسه متعلق به عصر آهن و هزاره اول قبل از میلاد است.

رئیس کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ماسال بیان کرد: تاکنون اشیاء باستانی ارزشمندی از قبیل لوازم نساجی، ظروف سفالی مانند کوزه، کاسه و خمره با قدمت بیش از سه هزار و 200 سال در این منطقه کشف شده است.

وی افزود: کشف بقایای معماری، استودان ها و گورهای خاص در منطقه اسب ریسه خبر از وجود فرهنگ و تمدن بسیار ارزشمندی در این منطقه در روزگاران کهن می دهد و در برخی از موارد، این کشفیات برای اولین بار در استان گیلان به دست آمده است.

وی ادامه داد: عملیات حفاری این محوطه تاریخی هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و همچنان با حضور کارشناسان خبره و بین المللی عرصه باستانشناسی و با مدیریت اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری شهرستان در حال انجام است.

قاسم نژاد گفت: با توجه به کشف اشیاء باستانی از این محوطه، به دنبال آن هستیم با تصویب کمیته برنامه ریزی شهرستان شاهد احداث موزه ای به منظور نگهداری از این اشیاء به عنوان شناسنامه فرهنگی منطقه باشیم.

فرماندار ماسال با اشاره به جاذبه های فراوان منطقه اسب ریسه ماسال در حوزه های مختلف گردشگری، فرهنگی، تاریخی و ورزشی عنوان داشت: جاذبه های بکر طبیعی روستای اسب ریسه در کنار صخره های بسیار مناسب برای ورزش صخره نوردی، باغ پرندگان و ارزش بالای تاریخی و باستانشناختی این منطقه شرایطی را فراهم آورده که این روستا به عنوان مجموعه ای کامل از جاذبه های گردشگری برای گردشگران مطرح می باشد.

قاسم نژاد گفت: در همین راستا سال گذشته، آسفالت راه دسترسی به روستای اسب ریسه مورد بهره برداری قرار گرفت و امیدواریم بزودی شاهد توسعه امکانات زیرساختی این روستای نمونه گردشگری برای پذیرایی از گردشگران باشیم.

شهرستان ماسال با دو بخش مرکزی و شاندرمن، در 45 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1