13 نوامبر 2019 - 18:30

عملیات ساخت پاركینگ آقاجانی بیگ همدان با كشف شواهد تاریخی تعطیل شد

28 آوریل 2016 - 16:00 dsfr.ir/268z9

عملیات ساخت پاركینگ آقاجانی بیگ همدان با كشف شواهد تاریخی تعطیل شد
حسین زندی
تخریب محوطه باستانی آقاجانی بیک

عملیات ساخت پاركینگ آقاجانی بیگ همدان كه بهمن ماه سال 93 كلنگ زنی و به تازگی در مسیر ساخت قرار گرفته بود، با استدلال تاریخی بودن این منطقه توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان، تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.

به گزارش ایرنا؛ این خبری بود كه روز چهارشنبه رئیس كمیسیون معماری، شهرسازی، فنی و عمرانی شورای شهر همدان در جمع خبرنگاران به آن اشاره كرد و گفت: در رابطه با تاریخی بودن بافت محل احداث این پاركینگ، مسائلی مطرح شده كه میراث فرهنگی همدان در این زمینه ورود پیدا كرد و به صورت مكتوب تاریخی بودن محل مورد نظر را رد كرده است.

ابراهیم مولوی افزود: البته معتقدیم كه ناظران میراث فرهنگی باید در روند اجرایی پاركینگ آقاجانی بیگ شهر همدان حضور داشته باشند و طرح هایی كه در سطح شهر همدان اجرایی می شود باید مسائل زیست محیطی و میراث فرهنگی را رعایت كنند.

معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان در رابطه با وضعیت این طرح گفت: كاوش هایی كه در این مناطق انجام شده شواهدی را نشان داده كه در لایه های زیرین منطقه آقاجانی بیگ شهر همدان به عمق بیش از پنج متر آثاری تاریخی كشف شده است.

بهرام توتونچی افزود: به منظور رفع شبه و گمانه زنی ها در این منطقه، عملیات اجرایی ساخت پاركینگ طبقاتی آقاجانی بیگ همدان تعطیل شد تا با حضور كارشناسان میراث فرهنگی از سازمان مركزی میراث در تهران موضوع تخصصی تر بررسی شود. در شواهد اولیه تكه سفالهایی تاریخی در این محل پیدا شده است.

وی تصریح كرد: در خیابان شریعتی همدان نیز در عمق زیرین پنج متری آثاری به دست آمد كه مربوط به دوره اشكانیان بوده و نشان از قبرستان شهر در آن زمان داشته كه امروزه در موزه هكمتانه این اشیا و تابوت ها نگهداری می شود. احتمال وجود داده های معماری و اشیای تاریخی در رینگ اول همدان وجود دارد و به این دلیل ساخت و ساز ها با احتیاط انجام می شود.

معاون اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: در تپه هگمتانه 30 هكتار عرصه تملک شده است كه اگر رویكرد حفظ میراث فرهنگی همدان اجرایی شود باید بافت مركزی همدان را فریز کرد اما در مناسبات شهرسازی نمی توان چنین طرحی را اعمال كرد.

توتونچی ادامه داد: بعضی باستان شناسان اواخر دوره قاجار معتقد بوده اند كه در دور شهر همدان باید حصاری كشیده شود و شهر خالی از سكنه شود و شهر جدیدی احداث شود چرا كه در جای جای شهر همدان شهر باستانی وجود دارد.

طرح پاركینگ طبقاتی آقاجانی بیگ همدان قرار است با 400 میلیارد ریال و با مشاركت بخش خصوصی در مدت دو سال به اتمام برسد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1