20 سپتامبر 2019 - 12:03

خسارت 940 میلیارد ریالی خشكسالی به مناطق حفاظت شده یزد

26 آوریل 2016 - 14:30 dsfr.ir/1n8fv

خسارت 940 میلیارد ریالی خشكسالی به مناطق حفاظت شده یزد
deography.com
خشکسالی

معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست یزد گفت: خشكسالی در سال آبی جاری (مهر ماه تاكنون) افزون بر 940 میلیارد ریال به مناطق حفاظت شده استان خسارت وارد كرد.

حسن اكبری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینكه حدود 40 درصد زیستگاه های حیات وحش استان را خشكسالی تهدید می كند افزود: میزان بارش در فصل پاییز و زمستان سال گذشته در پارك ملی سیاهكوه نزدیك به صفر است.
وی با بیان اینكه در سال گذشته خشكسالی فقط در منطقه سیاهكوه حاد بود اظهار كرد: امسال علاوه بر این پناهگاه حیات وحش دره انجیر، مناطق شكار ممنوع مروست خاتم و برخی دیگر از مناطق استان، خشكسالی تاثیر زیادی از خود برجا گذاشته است.
اكبری با اشاره به مرگ و میر برخی از گونه ها به دلیل خشكسالی تصریح كرد: در سالجاری انتظار افزایش جمعیت حیات وحش را نداریم بلكه باید سعی كنیم همین جمعیت موجود را حفاظت كنیم.
معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست یزد با بیان اینكه بر اثر خشكسالی بخش عمده ای از پوشش گیاهی ، بوته ها و درختچه ها از بین رفته است اظهار كرد: در سالجاری علوفه ای فصلی نداشتیم و این امر موجب شد كه گونه های حیات وحش برای تامین غذا با مشكل روبرو شوند.
وی با بیان اینكه برای جبران خسارتهای وارد شده در برخی مناطق چون سیاهكوه نیازمند اعتبارات لازم هستیم تصریح كرد: علاوه بر توزیع علوفه و آبرسانی باید احیای جمعیت گونه های این منطقه به ویژه گوشتخواران در این منطقه حفظ شود.
معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست یزد اضافه كرد: طی چندسال گذشته یكصد آب انبار برای رفع تشنگی حیات وحش استان ساخته شده كه با چهار تانكر به این آب انبارها آبرسانی می شود.
اكبری اظهار كرد: اب انبارهای یاد شده تا حدی مشكل كم آبی زیستگاههای حیات وحش را رفع می كند اما با مشكل تامین علوفه روبرو هستیم.
وی با بیان اینكه خشكسالی موجب بیابان زایی می شود گفت: وقتی كه یك منطقه تبدیل به بیابان شود خسارات آن قابل جبران نیست و احیای آن غیرقابل امكان خواهد بود.
در سال گذشته خشكسالی 300 میلیارد ریال به مناطق حفاظت شده استان خسارت وارد كرد.
بیش از 800 گونه گیاهی، 170 نوع پرنده، 60 نوع پستاندار وحشی و بیش از 40 نوع خزنده در مناطق حفاظت شده استان شناسایی شده است .
60 نیروی محیط بان، یك میلیون و 270 هزار هكتار مناطق حفاظت شده استان یزد را محافظت می كنند.
 

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1