آسیا چگونه در توریسم سلامت رشد کرد؟

26 آوریل 2016 - 15:00 dsfr.ir/8j8of

آسیا چگونه در توریسم سلامت رشد کرد؟
irantirazistour.com
توسعه گردشگری درمانی در آسیا سرعت قابل توجهی داشته است.

امروزه پدیده گردشگری سلامت شکلی پر اهمیت و با منفعت به خود گرفته و سهم 100 میلیارد دلاری را به خود اختصاص داده است.

امروزه مردم از نقاط مختلف دنیا برای درمان بهتر، مطمئن تر و ارزان تر، مرزهای بین المللی را می پیمایند. در گذشته، بیماران برای استفاده از مراکز مجهز درمانی، ملاقات پزشکان متبحر و مداوای مطمئن تر، از کشورهای در حال توسعه عازم کشورهای توسعه یافته می شدند که مجهز به دانش بالای پزشکی بودند. دیری نپایید که با مدیریت و سرمایه گذاری مناسب در حوزه پزشکی و دریافت تکنولوژی های مدرن و همچنین ارتقای آموزش منابع انسانی، کشورهای در حال توسعه خود مقصدی برای دریافت درمان بیماران کشورهای توسعه یافته شدند.

امروزه مسافرت برای دریافت درمان از کشورهای پیشرفته به کشورهای درحال توسعه به امری رایج بدل شده است؛ به طوری که پدیده گردشگری سلامت شکلی پر اهمیت و با منفعت به خود گرفته و سهم 100 میلیارد دلاری را به خود اختصاص داده است.

دلایل توفیق تایلند

در این بین آسیا را می توان به عنوان یکی از پویاترین مقاصد گردشگری درمانی در سطح جهانی برشمرد. حضور فعال کشورهایی مانند هندوستان، تایلند، مالزی، کره جنوبی و سنگاپور در حوزه گردشگری درمانی نمایانگر این ادعا است. به عنوان نمونه تایلند، از سال 1970 میلادی فعالیت خود را درحوزه گردشگری درمانی آغاز کرده است. انجام جراحی های مرتبط با تغییر جنسیت و جراحی های متفاوت زیبایی، این کشور را به عنوان یکی از مقاصد برای گردشگری درمان در آسیا مطرح کرده است.

این کشور برای جذب مشتریان بین المللی، سعی کرده ارتباطات خود را با گردشگران از سایر نقاط دنیا تسهیل کند؛ به طور مثال، در بیمارستان پوکت تایلند می توان به مترجمان 15 زبان رسمی دنیا دسترسی داشت. این بیمارستان تایلندی خدمات درمانی خود را سالانه به بیش از 30هزار بیمار خارجی از نقاط مختلف دنیا ارائه می کند. از دیگر مراکز معتبر و مشهور درمانی تایلند می توان به بیمارستان بومرونگراد اشاره کرد. بیمارستان بین المللی بومرونگراد تایلند، دارای 70 مترجم مسلط به زبان های مختلف دنیا است. حضور پزشکان از نقاط مختلف دنیا در کادر درمانی این بیمارستان، خود موجب سهولت درایجاد ارتباط و ارائه خدمات درمانی مناسب به بیماران از اقصی نقاط دنیا شده است.

ارائه خدمات درمانی با بالاترین استانداردها و برخورداری از پزشکانی با بالاترین سطح دانش و تجربه و ادغام این خدمات در کنار پایین بودن هزینه های پزشکی و بیمه های ارزان قیمت، این کشور را به یکی از مقاصد گردشگری درمانی در آسیا تبدیل کرده است. طبق آمار منتشر شده از انستیتوی صنایع کوچک و متوسط تایلند (ISMED) در سال 2015 میلادی، بیش از 3 میلیون گردشگر درمانی از خدمات درمانی این کشور بهره برده اند.

توریسم سلامت در مالزی

از دیگر نمونه کشورهای فعال در زمینه ارائه خدمات گردشگری درمانی می توان به مالزی اشاره کرد. مالزی از سال 1998 میلادی و پس ازمواجهه با بحران اقتصادی، با هدف تنوع بخشیدن به خدمات در سبد اقتصادی، فعالیت خود را در حوزه گردشگری درمانی آغاز کرد. طبق آمار منتشر شده توسط ستاد گردشگری سلامت مالزی، در سال 2015 بیش از 850 هزار گردشگر درمانی از کشور مالزی بازدید کرده اند. بیمارستان پرینس کورت، بیمارستان های زنجیره ای کی پی جی و همچنین بیمارستان های زنجیره ای پنتای در مالزی از نمونه های مراکز درمانی هستند که ارائه خدمات درمانی به گردشگران سلامت از اقصی نقاط دنیا را در دستور کار خود دارند. این مراکز در رابطه پیوسته ای با ستاد گردشگری درمانی این کشور برای جذب بیماران بین المللی هستند.

ظرفیت های هند

هندوستان نیز همواره در تبلیغات مربوط به خدمات قابل ارائه به گردشگران درمانی، به طیف وسیعی از خدمات درمانی قابل ارائه توسط این کشور اشاره می کند؛ در این میان می توان به درمان های سنتی مانند آیورودیک و روش های درمانی جدید مانند جراحی های شریان های کرونری و جراحی های زیبایی اشاره کرد. هندوستان همواره سعی بر فراهم آوردن بالاترین تکنولوژی ها در جهان پزشکی کرده است. پس از تغییرات عمده در اقتصاد هند که از اواسط سال 1990 میلادی آغاز شد، حوزه گردشگری درمانی هندوستان نیز جامه ای مدرن وپیشرفته به تن کرد.

افزایش تعداد بیمارستان های خصوصی در این کشور و سعی این بیمارستان ها بر مجهزشدن به جدیدترین تکنولوژی های پزشکی، علاوه بر ارائه خدمات درمانی با بالاترین استانداردها، از جمله میوه های این دگرگونی اقتصادی است. توانمندی هند در صنعت فناوری اطلاعات نیز به منزله پشتیبانی محکم برای ارائه هر چه بهتر خدمات درمانی است. تعامل پزشکان هندی با سایر مراکز معتبر پزشکی دنیا از دیرباز همواره موجب به روز بودن دانش و مهارت پزشکی در این کشور بوده است.

از دیگر توانمندی های این کشور در ارائه خدمات گردشگری درمانی می توان به فراهم آوردن خدمات ترجمه برای گردشگران درمانی در مراکز درمانی هندوستان و همچنین فراگیر بودن زبان انگلیسی در این کشور اشاره کرد. از جمله مراکز درمانی فعال و معتبر در زمینه گردشگری درمانی هندوستان، می توان به گروه درمانی آپولو اشاره کرد. بر اساس آمار منتشر شده توسط کنفدراسیون صنایع هند، بیش از 2/ 3 میلیون گردشگر درمانی در سال 2015 میلادی از کشور مذکور بازدیده کرده اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1