زلزله هم جلودار کوهنوردان برای صعود به اورست نیست

25 آوریل 2016 - 12:30 dsfr.ir/6g6ai

زلزله هم جلودار کوهنوردان برای صعود به اورست نیست
ارسالی از محمد نصیری به کانال تلگرامی کوهیران
انبوه چادرهای برپا شده توسط کوهنوردان در اورست

با زلزله سال گذشته و بهمن هایی که در کوه اورست رخ داد، تصور می شد تعداد گردشگران کوهنورد این منطقه کاهش پیدا کند، اما آمارها خلاف این امر را ثابت کرده است.

به گزارش ایسنا؛ با زلزله سال گذشته و بهمن هایی که در کوه اورست رخ داد، تصور می شد تعداد گردشگران کوهنورد این منطقه کاهش پیدا کند، اما آمارها خلاف این امر را ثابت کرده است.

سقوط بهمن های متعدد و زلزله ای که سال 2015 در کوه اورست رخ داد، احتمال کاهش تعداد گردشگران علاقه مند به کوهنوردی را در بر داشت، اما صدها کوهنورد برای فصل جدید صعود راهی بلندترین قله جهان شده اند.

با تلفات و خطراتی که بلایای طبیعی طی سال های گذشته در کوه اورست به وجود آورد، مسئولان نگران شدند کوهنوردان دیگر برای فتح اورست قدم برندارند. با این حال فصل جدید گردشگری این منطقه آغاز شده و صدها کوهنورد راهی اورست شده اند و با سفر خود، صدها هزار دلار نصیب بخش گردشگری این ناحیه فقر کرده اند.

کمپ اصلی اورست این روزها دوباره مملو از چادرهای رنگی و قوری های چای شده است. با این که تعداد آن ها نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش پیدا کرده، بومی ها از همین تعداد هم ابراز رضایت می کنند. دولت نپال در سال جاری میلادی 289 مجوز صعود به قله اورست صادر کرده که هریک ملزم به پرداخت مبلغی 11 هزار دلاری هستند.

به گزارش اسکیفت، راهنمای بومی صعود یکی از رایج ترین شغل ها و از معدود راه های کسب درآمد مردم این منطقه محسوب می شود. این افراد که «شرپا» نام دارند، از این طریق خرج خانواده هایشان را تامین می کنند اما آن ها برای امرار معاش با جان خود بازی می کنند. بهمنی که در آوریل سال 2014 فرود آمد، جان 13 تن از این راهنماها را گرفت.

به گزارش دنیای سفر؛ 8 کوهنورد ایرانی برای فتح قلل اورست و لوتسه روز 20 فروردین ماه 95 راهی نپال شدند.

محمد نصیری

کوهنوردان کشورمان برای صعود به قلل اورست و لوتسه عازم نپال شده اند. در این ترکیب عظیم قیچی ساز جهت صعود به اورست و لوتسه، علیرضا بهپور و معین اصفهانی جهت صعود به اورست، محمود هاشمی، ایرج معانی، محمد نصیری، هادی ستار فروغ و مهدی قلی پور برای صعود به لوتسه حضور دارند.

این صعودها در شرایطی صورت می گیرد که عظیم قیچی ساز پرافتخارترین کوهنورد کشورمان جهت صعود به آخرین قله های هشت هزاری خود راهی نپال شده است. قیچی ساز طی دو سال گذشته به دلیل حوادث بهمن و زلزله نپال از تکمیل صعود به 14 قله بالای 8000 متر باز مانده بود، وی این بار امیدوار است تا با صعود به چهارمین قله جهان لوتسه به این افتخار دست یابد. این کوهنورد کشورمان قصد دارد بدون بهره گیری از کپسول اکسیژن به اورست صعود کند تا علاوه بر تکمیل صعودهای 8 هزاری خود، نامش را به عنوان یکی از فاتحان بدون اکسیژن مصنوعی این قلل نیز به ثبت رساند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1