22 فوریه 2020 - 23:29

تهران 50؛ نیم قرن حضور باستان شناسان آلمانی در ایران

25 آوریل 2016 - 09:30 dsfr.ir/ee57u

تهران 50؛ نیم قرن حضور باستان شناسان آلمانی در ایران
jahannews.com
کتاب «تهران 50؛ تاریخچه نیم قرن حضور باستان شناسان آلمانی در ایران» منتشر شد.

کتاب «تهران 50؛ تاریخچه نیم قرن حضور باستان شناسان آلمانی در ایران» رونمایی شد.

به گزارش میراث آریا؛ مسئول انتشارات موزه ملی ایران در خصوص کتاب «تهران 50؛ تاریخچه نیم قرن حضور باستان شناسان آلمانی در ایران» که در موزه ملی ایران رونمایی شد، گفت: نسخه اول این کتاب در سال 2011 به کوشش باربارا هلوینگ و پاتریسیا رحیمی پور گردآوری و از سوی مؤسسه باستان شناسی آلمان در برلین به زبان آلمانی منتشر شد.

یوسف حسن زاده ادامه داد: کتاب حاضر شامل بیش از 90 یادداشت و مقاله به قلم: میریام بروسیوس، نوربرت بنکه، یودیت تومالسکی، مایک تویفر، پاتریسیا رحیمی پور، باگوآن سونگ، سوزانه سیگلر، هارلد شولتز، بهرنگ صمصامی، یورگ فاسبیندر، حمید فهیمی، ینس کروگر، اولاف ماتیس، سوزانه مارچاند، الکساندر ناگل، گئورگ ناومان، هانس ناومان، رایندر نیف، ماری وینگنر، بارابارا هلوینگ و دیتریش هوف است که از سوی حمید فهیمی به فارسی برگردانده و از سوی موزه ملی ایران منتشر شد.

حسن زاده افزود: از ویژگی های این کتاب باید به این نکته اشاره کرد که در کنار اینکه محوطه های کاوش شده از سوی باستان شناسان آلمانی در ایران معرفی شده و یافته ها و نتایج علمی آن ها به بحث گذاشته شده است، به معرفی کاوشگران این محوطه ها نیز پرداخته و حواشی و داستان هایی که منجر به پیوستن آن ها به فعالیت های میدانی در ایران شده نیز بررسی شده است. نکته دوم اینکه بسترهای سیاسی اجتماعی کشورهای ایران و آلمان در طول یک سده اخیر نیز بررسی شده است و روال شکل گیری ارتباطات کنونی جامعه علمی ایران و آلمان در بستر تحولات سیاسی اجتماعی نیز به خوبی نشان داده شده است. این گونه حواشی و گاهی خاطرات [که در قالب مصاحبه ارائه شده است] در کنار بحث های علمی و منبع شناسی مفصل، کتاب را به دانشنامه ای جامع تبدیل کرده است که در مستند کردن سرگذشت باستان شناسی در ایران بسیار مفید خواهد بود.

وی در پایان گفت: علی رغم اینکه 5 سال از تدوین این کتاب گذشته بود و نمایشگاه کنونی تهران 55 نام گرفته بود، اما به جهت رعایت امانت داری در چاپ ترجمه فارسی، عنوان اصلی [تهران 50] بر کتاب باقی ماند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1