معاون میراث فرهنگی کشور:

2 پرونده ثبت جهانی در دست پیگیری است

25 آوریل 2016 - 08:30 dsfr.ir/dq6bn

2 پرونده ثبت جهانی در دست پیگیری است
mehrakizadeh.com
پل ساسانی دزفول

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از پیگیری 2 پرونده ثبت جهانی از طریق سازمان یونسکو در تیرماه امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ محمدحسن طالبیان عصر یکشنبه در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول افزود: بیابان لوت واقع در سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و نیز 11 قنات تاریخی با ویژگی های منحصربفرد در چند استان کشور از جمله پرونده هایی هستند که در دست پیگیری برای ثبت جهانی می باشند.

وی با اشاره به این که ارزیابی این پرونده انجام شده است، گفت: پرونده 11 قنات کشور دارای اشکالاتی بود که این اشکالات اصلاح شد و ارزیابی های لازم صورت گرفت.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به پرونده های جهانی شدن کشور در سال آینده نیز گفت: بافت قدیم یزد بعنوان نخستین شهر تاریخی، فرهنگی خشتی دنیا در ماه های آینده بررسی و در سال 2017 ارزیابی می شود.

وی در خصوص مرمت پل ساسانی دزفول نیز گفت: پل باستانی دزفول که متعلق به دوره ساسانی است جزو اولویت های میراث فرهنگی استان خوزستان و کشور می باشد که با توجه به خساراتی که از سیلاب دیده بصورت اضطراری مرمت می شود. طبق بررسی که امروز انجام شد به پل باستانی دزفول بر اثر سیلاب خسارت جدی وارد نشده و جاده ای که در حریم رودخانه ساخته شده است تخریب شده که بدیهی است. برخورد سنگ و شن ناشی از طغیان رودخانه دز به آسیاب های آبی دزفول خسارت زده که با مرمت پل باستانی مرمت این آسیاب ها نیز آغاز می شود.

پل باستانی دزفول با قدمت 1700 سال از جمله جاذبه های تاریخی شهرستان دزفول می باشد که چند سالی است برای حفظ آن تردد خودرو از روی پل ممنوع شده است.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور همچنین از برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور در دی ماه امسال در دزفول خبر داد. طالبیان افزود: رویداد فرهنگی کنگره جندی شاپور باید با انتشارات مختلفی در حوزه های مختلف پزشکی، باستان شناسی و دیگر حوزه ها با نگاه ویژه به دانشگاه جندی شاپور همراه باشد.

وی با اشاره به اینکه با برگزاری این کنگره اطلاعات گذشته در دسترس پژوهشگران قرار می گیرد، گفت: بزودی پژوهش هایی در این خصوص انجام و در صورت نیاز کاوش هایی تا زمان برگزاری کنگره انجام و نتایج آن در کنگره ارائه خواهد شد.

طالبیان با تاکید بر تداوم این پژوهش ها و ساماندهی وضعیت کشاورزان در محوطه جندی شاپور اشاره کرد و افزود: در تلاش هستیم زمین هایی که در محوطه جندی شاپور قرار دارند ضمن رعایت حقوق اهالی منطقه و منابع آن ها مصالحه و آزاد شوند تا هم منافع کشاورزان و اهالی منطقه و هم منافع ملی حفظ شوند.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور جندی شاپور دزفول را افتخار ایران بویژه در حوزه پزشکی دانست و گفت: به دنبال شناخت قله های فرهنگی و تاریخی وتمدن ایران باستان هستیم لذا کمیته فرهنگ و تمدن نیز در این راستا بر پایه توسعه گردشگری تشکیل و فعال شد. با معرفی بهتر جندی شاپور ودیگر مناطق تاریخی و ارزشمند استان خوزستان مانند مناطق تاریخی بهبهان، اهواز، آبادان، مسجدسلیمان و ایذه به دنبال توزیع گردشگری بین شهرهای مختلف استان خوزستان هستیم تا گردشگران با ورود به این استان از این مناطق منحصر بفرد تاریخی نیز دیدن کنند.

رییس دانشگاه جندی شاپور دزفول نیز در این نشست گفت: قدمت آموزش عالی در کشورمان به یک هزار و 800 سال بر می گردد در حالی که کشورهایی که ادعای تولید علم دارند کمتر از 800 سال قدمت فعالیت دانشگاهی دارند لذا باید دنیا را از فرهنگ ایرانی و این سابقه تولید علم آگاه کرد.

محمدرضا عصاری افزود: باید کشاورزان را از وضعیت این محوطه تاریخی آگاه کرد تا بصورت آگاهانه منافع ملی را بر منافع شخصی برتر دانسته و با میل و رغبت اراضی ملی را تحویل دهند.

طبق مستندات تاریخی موجود در شهر باستانی جندی شاپور دزفول، نخستین نظام نامه آموزش عالی در 1800 سال پیش در دانشگاه جندی شاپور شکل گرفت. نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی در این شهر تاسیس شد. دانشگاه جندی شاپور دزفول در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.

آثار بر جای مانده این شهر در 24 شهریور سال 1310 به شماره 46 در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1