تدوین طرح جامع «خانه اتحادیه» تا پایان اردیبهشت

24 آوریل 2016 - 16:00 dsfr.ir/wb7qb

تدوین طرح جامع «خانه اتحادیه» تا پایان اردیبهشت
zibasazi.ir
بازدید کارشناسان ایتالیایی از روند بازسازی و مرمت "خانه اتحادیه"

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران از تدوین طرح جامع خانه اتحادیه توسط گروه مشاوران تا پایان اردیبهشت ماه خبر داد.

عیسی علیزاده در خصوص آخرین وضعیت خانه اتحادیه که سال گذشته توسط شهرداری خریداری شد، گفت: خرید این خانه هم مصوبه شورای شهر تهران را داشت و هم تاییدیه شهردار تهران و با طی یک پروسه طولانی خریداری شد.

وی ادامه داد: کاربری این بنای تاریخی، فرهنگی هنری خواهد بود، اما در این مدت به دلیل آنکه بخش زیادی از این خانه تخریب شده بود و برای جلوگیری از تخریب بیشتر اقدامات اولیه برای کاهش آسیب به این بنا را در دستور کار قرار دادیم.

علیزاده با بیان اینکه سقف ها و شیروانی ها و آبراه های این بنا برای آنکه بارندگی ها صدمه بیشتری به این بنای تاریخی نزند در اولویت ساماندهی قرار گرفت، گفت: نماینده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بهشتی رئیس پژوهشکده میراث و ... در جریان ساماندهی خانه اتحادیه هستند. در حال حاضر برای مرمت آنجا کار مطالعاتی انجام شده تا مشخص شود در این فضای 8 هزار و 700 متری قرار است چه اتفاقاتی بیفتد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه آواربرداری، خاکبرداری و خروج نخاله ها انجام شده است، گفت: در این مدت هزار خاور زباله از خانه اتحادیه تخلیه شده است. همچنین برخی از همسایگان این بنا، زباله ها و آبراه های خود را به داخل این خانه می ریختند که نماهای مزاحم نیز گرفته شده است.

وی با بیان اینکه برای ساماندهی خانه اتحادیه طرح مطالعاتی جامعی را در حال تهیه داریم، گفت: گروه های مطالعاتی ما تا پایان اردیبهشت ماه طرح جامع خانه اتحادیه را تدوین می کنند و آن زمان مشخص می شود چه برنامه هایی در این بنا انجام خواهد شد.

علیزاده همچنین از رایزنی برای مستندسازی مراحل مرمت این بنا با دو فیلمساز بزرگ سینمای کشور خبر داد و گفت: تلاش داریم مستند مرمت این بنا به جز مستندسازی، جنبه آموزشی نیز داشته باشد. همچنین در طی این مدت در هنگام خاکبرداری اگر کاشی یا آثار باقیمانده از گذشته پیدا کردیم، پلاک زده و حفظ کرده ایم.

وی از برگزاری جلسات هفتگی با کارشناسی میراثی و شهری برای تصمیم گیری در خصوص خانه اتحادیه خبر داد و گفت: تلاش ما حفظ شکل اولیه خانه اتحادیه است زیرا در طی سال های گذشته این بنا از شکل اولیه خارج شده، برخی از درهایی که وجود داشته بسته شده، آب نماها تغییر کرده و ... اما تلاش می کنیم با مستنداتی که وجود دارد این خانه به شکل اولیه باز گردد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1