15 اکتبر 2019 - 13:13

ثبت مجموعه سواركاری گنبد کاووس در فهرست آثار ملی

24 آوریل 2016 - 14:30 dsfr.ir/mr8fg

ثبت مجموعه سواركاری گنبد کاووس در فهرست آثار ملی
محمد قجقی
مجموعه سوارکاری گنبد کاووس

مجموعه سوارکاری گنبد کاووس به شماره 31449 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیرکل این دستگاه اجرایی با اعلام این خبر گفت: این مكان ورزشی که بعلت استقبال بی شمار دوستداران و طرفداران اسبداوانی در این منطقه ایجاد شده و در نوع خودش می تواند بزرگ ترین و بهترین در خاورمیانه باشد، به دلیل قدمت آن در اذهان مردم منطقه، خاطرات جمعی را یادآور می کند و از اهمیت خاصی برخوردار است.

ابراهیم کریمی با اشاره به اینکه این اثر در تاریخ 21 فروردین 95 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، افزود: از نظر ویژگی معماری نیز این بنا در منطقه خاص بوده و اولین بنای مجموعه سوارکاری در کل استان گلستان است. نوع ساختار بنا مطابق اولین سازه های بتنی ورزشی است که پاسخگوی تمامی نیازهای مربوط به دوره ی خود بوده است.

کریمی خاطرنشان کرد: این مجموعه دارای 120 هكتار زمین كشاورزی، پاركینگ، فضای سبز، پیست اسبدوانی به مساحت تقریبی 30 هكتار، سوئیت، ویلا، استبل (اصطبل) زمستانه و تابستانه، جایگاه مسابقات و استخر شنا است و مسابقه های اسبدوانی در فصل های بهار و پاییز برگزار می شود که دوستداران ِ بسیاری را از گوشه و كنار كشور به خود جذب می كند.

وی اذعان داشت: مجتمع سواركاری گنبد کاووس در سال 1340 با اهداف مسابقه های كورس اسب دوانی و تولید و پرورش اسب های نژاد تركمن پایه گذاری گردید و در سال 1352 این مكان ساخته شد و همواره مورد استفاده مسابقات اسبداونی در طول این سال ها بوده است. پس از انقلاب مجموعه با تصویب شورای انقلاب به سازمان تربیت بدنی واگذار گردید و اکنون به مدت سه سال است كه مجتمع با همگی اموال منقول و غیرمنقول به شركت تجهیز و نگهداری اماكن ورزشی سازمان تربیت بدنی واگذار گردیده واز سوی دیگر فدراسیون سوار كاری مجموعه را برای مدت نامعلومی از شركت تجهیز اجاره نموده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان در ادامه گفت: بنای مورد ثبت از لحاظ معماری در منطقه شاخص است این بنا با سازه ای بتنی در ارتفاع حدود 13 متر با حجمی مکعب مستطیل احداث شده است. کشیدگی این حجم در جهت شمالی جنوبی است و میدان مسابقات نیز در جبهه ی شرقی آن قرار دارد.  بنا بصورت 3 طبقه است که در طبقه ی همکف دو بخش نیمه باز با کاربری فضای پیش بینی مسابقات دارد این دو فضای وسیع در دو طرف بخش اصلی و مرکزی بنا قرار دارد. بخش مرکزی بنا که بعنوان هسته ی اصلی کاربرد دارد در این طبقه بصورت کاملا محصور با کاربری فضای اداری، فضای پیش بینی، اتاق چابکسواران، نمازخانه، آموزشی، رختکن و سایر سرویس های مربوط به چابک سواران می باشد.

کریمی در پایان یادآور شد: مسابقه های اسبدوانی به جز گنبدکاووس در شهرهای تهران، مشهد، كردستان و بندر تركمن نیز برگزار می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1