15 اکتبر 2019 - 12:24
در دیدار مدیر عامل صندوق احیاء با مدیر برنامه راه ابریشم سازمان جهانی گردشگری مطرح شد:

احیاء بناهای تاریخی ایران توجیه مطلوبی دارد

24 آوریل 2016 - 12:50 dsfr.ir/v81tu

احیاء بناهای تاریخی ایران توجیه مطلوبی دارد
کانال تلگرام صابتا
ششمین نشست برنامه راه ابریشم در ارومیه

مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی در نشست مشترک خود با مدیر برنامه راه ابریشم در سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت این سازمان و برنامه راه ابریشم برای پیشبرد اهداف احیاء اماکن تاریخی در کشورهای این مسیر تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صندوق احیاء (صابتا)؛ محمدرضا پوینده در ابتدای این نشست تصریح کرد: با توجه به پتانسیل منحصر به فرد صندوق احیاء در ایران و اینکه این مجموعه متولی بسیاری از بناها و کاروانسراهایی است که در مسیر راه ابرایشم قرار دارند، همکاری منطقه ای در این عرصه با سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در قالب برنامه راه ابریشم می تواند تعاملی دو سویه را با کشورهای مسیر جاده ابریشم با محوریت سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) رقم بزند.

وی ادامه داد: در حوزه اقدامات عملیاتی ما در کوتاه ترین مدت می توانیم اطلاعات کاروانسراهایی را که در ایران در مسیر راه ابریشم قرار دارند را در اختیار(UNWTO) قرار دهیم و امیدواریم این داده ها با قرار گرفتن در کنار اطلاعات سایر کشورهای این مسیر بتواند نقشه راهی را برای احیاء کاروانسراهای تاریخی در حوزه راه ابریشم ایجاد کند.

پوینده با تاکید بر روند صعودی سرمایه گذاری در بناهای تاریخی کشور طی سال گذشته افزود: در این بازه زمانی تعداد قابل توجهی بنا توسط سرمایه گذارانی که بخش خصوصی بوده اند در آستانه ورود به چرخه احیاء و بهره برداری قرار گرفته اند. چرا که این نوع از سرمایه گذاری در کشور ما دارای توجیه اقتصادی مطلوبی است.

همچنین مدیرعامل صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی یادآور شد: به نظر می رسد سازمان گردشگری جهانی (UNWTO) با امکانات موجود بتواند بخش هایی نظیر صندوق احیاء را در بخش هایی نظیر اطلاع رسانی و بازاریابی کمک کند.

در ادامه آلا پروسولووا، مدیر برنامه راه ابریشم در سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) با تاکید بر اینکه ایران کشوری با پیشینه منحصر به فرد و دارای بناهای تاریخی متعددی است، افزود: (UNWTO) سکوی خوبی برای بخش های خصوصی و دولتی کشورهای مختلف است تا بتوانند با همکاری یکدیگر فضایی را برای تعامل ایجاد کنند.

وی در ادامه با ابراز امیدواری برای عضویت صندوق احیاء در سازمان (UNWTO) در آینده نزدیک افزود: این سازمان نزدیک به 500 عضو دارد و مباحث مربوط به بناهای تاریخی با عضویت این صندوق در سازمان می تواند به صورت خودکار در اولویت همکاری و کارگروه های مشترک قرار گیرد.

مدیر برنامه راه ابریشم در سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در ادامه با تاکید بر اینکه در اواخر اردیبهشت ماه شورای اجرایی این سازمان در مورد عضویت های جدید تصمیم گیری خواهد کرد افزود: صندوق احیاء می تواند با عضویت خود در این سازمان پروژه های مشترک را تعریف کند و با بخش هایی که می توانند اهداف مشترک را تسهیل کنند، همکاری داتشه باشد. اکنون مسیر برای عضویت صندوق احیاء در این سازمان مهیا است.

آلا پروسولووا در پایان این دیدار تاکید کرد: ایران می تواند نمونه خوبی برای اقدامات در بخش بناهای تاریخی به ویژه کاروانسراها در حوز راه ابریشم باشد. بناهایی که می توانند به مجموعه های شایان توجهی برای اقامت گردشگران تبدیل شوند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1