کارخانه تولید رُب در مجاورت حریم پاسارگاد!

24 آوریل 2016 - 08:50 dsfr.ir/fc5u2

کارخانه تولید رُب در مجاورت حریم پاسارگاد!
rameshmusic.ir
پاسارگاد

پرونده ی تخلفِ مدیر سابق اداره میراث فرهنگی شهرستان آباده برای صدور ساخت کارخانه تولید رُب در حریم پاسارگاد در دادگاه در حال پیگیری است.

"محمدحسن طالبیان"

بیش از دو سال قبل بود که اعلام کردند حریم مجموعه ی جهانی پاسارگاد را نه تنها کارخانه رب و ترشی مخدوش کرده، که به مرور برخی شهرک های صنعتی و حتی روستاهای مجاور این مجموعه جهانی به سمت نقش رستم و پاسارگاد در حال توسعه اند.

هرچند گاهی این اتفاقات توسط رسانه ها نَقل محافل و مسئولان میراث فرهنگی می شود، اما پس از مدتی بار دیگر این هشدارها مُهر سکوت می خورند و شهرک های صنعتی و روستاها همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که پیش از تصدی معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مدیر مجموعه ی جهانی پارسه پاسارگاد بود، در این زمینه می گوید: قبل از دولت کنونی، مالکِ زمینی که در حال حاضر سوله ی کارخانه تولید رُب در آن قرار دارد، از اداره ی میراث فرهنگی شهرستان آباده برای احداث این کارخانه استعلام می گیرد، مدیر آن اداره که موظف به فرستادن این درخواست به اداره کل میراث فرهنگی استان بوده است، این کار را انجام نمی دهد و مجوز را به وی می دهد که مالک نیز کار خود را بر اساس این مجوز آغاز می کند.

وی با بیان این که در حال حاضر پرونده ی این تخلفِ مدیر سابق اداره میراث فرهنگی شهرستان آباده در دادگاه است، توضیح می دهد: با آغاز دولت جدید و پس از پیگیری های میراث فرهنگی استان برای توقف کار، مالک به دادگاه شکایت می کند، اما دادگاه رای را به نفع مالک صادر می کند و او نیز کار ساخت کارخانه را ادامه می دهد.

طالبیان کارخانه کنونی تولید رُب و ترشی را شامل یک سری سوله های انبار شده از گوجه فرنگی می داند و تاکید می کند: در حال حاضر هیچ ساختمانی به عنوان کارخانه در فضای پاسارگاد قرار نگرفته است، اما آن ها در مرز حریم بنای جهانی پاسارگاد هستند.

او می گوید: به همین دلیل اداره کل میراث فرهنگی استان فارس به صورت جدی پیگیر این پرونده است تا حکم را از دادگاه های بالاتر برای جابه جا کردن سوله ها بگیرد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، همچنین به حریم های مهم کنوانسیون یونسکو و جهانی بودن مجموعه ی تاریخی پاسارگاد اشاره می کند و ادامه می دهد: باید این مشکل را برطرف کنیم.

او همچنین در باره ی توسعه ی روستاهای قرار گرفته در حریم پاسارگاد و نقش رستم اظهار می کند: همه ی روستاهای قرار گرفته در محدوده جهانی پاسارگاد، طرح هادی دارند، بنابراین هیچ کدام از آن ها نمی توانند از آن طرح خارج شوند و اگر مشکلی در این زمینه مشاهده شود ما به صورت جدی پیگیری فنی و حقوقی می کنیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1