اجلاس آسیا-اقیانوسیه، بستری برای توسعه صادرات صنایع دستی

23 آوریل 2016 - 14:20 dsfr.ir/dj654

اجلاس آسیا-اقیانوسیه، بستری برای توسعه صادرات صنایع دستی
ایرنا
فروشگاه صنایع دستی در لالجین

هفتمین اجلاس آسیا و اقیانوسیه که با حضور اعضای شورای جهانی صنایع دستی در ایران برگزار می شود، رویداد بسیار مهمی است هم از جنبه علمی، تخصصی و هم در حوزه توسعه صنایع دستی قابل تامل است.

برگزاری هفتمین اجلاس آسیا و اقیانوسیه در ایران در کنار مزایایی که برای صنایع دستی  کشور دارد، می تواند  بسترساز مناسبی برای ارتباط صادرکنندگان و تجار صنایع دستی  ایران با سایر کشورها و توسعه صادرات صنایع دستی  به خارج از کشور باشد.

به گزارش ایسنا، «علی حاجی شیزری»، مدیرکل دفتر توسعه، ترویج و آموزش معاونت صنایع دستی  با اشاره به برگزاری هفتمین اجلاس آسیا و اقیانوسیه در تبریز و اهمیت آن گفت: اجلاس آسیا و اقیانوسیه اتفاق بزرگی برای ما و صنایع دستی ما است که باید آن را غنیمت دانست و برای معرفی و توسعه بیشتر صنایع دستی اصیل ایرانی از آن استفاده بهینه را داشت.

وی افزود: پس از انتخاب شهرهای اصفهان و تبریز به عنوان شهرهای خلاق در زمینه صنایع دستی  و فرش، اکنون انتخاب دو شهر مشهد و لالجین به عنوان شهرهای جهانی در زمینه سنگ‌ های قیمتی و سفال نیز می تواند  گام بلند دیگری برای توسعه صنایع دستی  کشور باشد.

شیزری تاکید کرد: ما در حال حاضر وارد عرصه مدیریتی صنایع دستی در جهان شده ‌ایم، در چند سال گذشته در بسیاری از زمینه ‌ها از دنیا جدا مانده بودیم؛ اما در حال حاضر به نقطه بسیار خوبی در جهان دست یافته ‌ایم، ما اکنون می توانیم بر صنایع دستی جهانی تاثیرگذار باشیم. در حال حاضر ما به عنوان کشور صاحب سبک در حوزه صنایع دستی در دنیا گام برمی ‌داریم.

او ادامه داد: هفتمین اجلاس آسیا و اقیانوسیه که با حضور اعضای شورای جهانی صنایع دستی در ایران برگزار می شود، رویداد بسیار مهمی است هم از جنبه علمی، تخصصی و هم در حوزه توسعه صنایع دستی قابل تامل است.

مدیرکل توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی با اشاره به اهمیت حضور داوران و اعضای شورای جهانی صنایع دستی در ایران گفت: همزمان با برگزاری این اجلاس برنامه داوری اولیه مهر اصالت یونسکو نیز با حضور داوران شورای جهانی صنایع دستی در ایران برگزار می شود که ایران و عمان تنها کشورهایی هستند که به دلیل شرایط خاصی که دارند، می توانند 9 کاندید برای این امر معرفی کنند؛ به همین منظور حضور داوران بین ‌المللی شورای جهانی صنایع دستی در این دوره زمانی در ایران بسیار مهم است.

شیزری اضافه کرد: در کنار برگزاری اجلاس، حضور و بازدید اعضای شورای جهانی از شهرهای لالجین و مشهد و برقراری ارتباط نزدیک و آشنایی بیشتر با آثار صنایع دستی ایران نیز بسیار در دیدگاه این افراد در مورد داوری بهتر آثار معرفی شده برای دریافت مهر اصالت تاثیرگذار است. همچنین از دیگر مزایای حضور این افراد در کشور بیشتر مطرح شدن ایران در فضای رقابتی دنیا است.

او با بیان این مطلب که با حضور این افراد معرفی بهتری از صنایع دستی در دنیا صورت می ‌گیرد، تصریح کرد: با حضور اعضای شورای جهانی صنایع دستی در ایران و ثبت دو شهر لالجین و مشهد به نوعی برندسازی برای صنایع دستی محسوب می شود که برای صنایع دستی کشورمان و ارتقا جایگاه جهانی آن بسیار مهم و قابل توجه است.

مدیرکل توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی کشور با تاکید بر ابعاد ترویجی برگزاری این اجلاس در ایران گفت: با ورود این افراد به کشور که عموما از افراد تاثیرگذار در شورای جهانی صنایع دستی هستند و ثبت این دو شهر برندسازی و ترویج صنایع دستی نیز صورت می‌گیرد. بنابراین پس از ثبت این شهرها، هنرمندان و مسئولان این دو شهر نیز باید به سمت پیشرفت، توسعه و اقدامات بنیادین در حوزه ترویج و ارتقا کیفی صنایع دستی برآیند.

وی با اشاره به لزوم ارتقا کیفیت محصولات صنایع دستی در کشور و به ویژه در شهرهای جهانی گفت: پس از ثبت و انتخاب و جهانی شدن هنرمندان و متولیان امر تولید در کشور و به ویژه در این شهرها باید در زمینه طراحی ‌های جدید وارد شوند، یعنی با حفظ هویت و اصالت تولید آثاری را تولید کنند که باید سلیقه نسل امروز باشد. باید اشیاء و محصولات تولیدی صنایع دستی هم کاربردی باشند و هم اینکه سلیقه شناسی داشته باشند.

شیزری ادامه داد: برای نمونه شهر تبریز پس از جهانی شدن باید فرشی را ارایه دهد که جهانی باشد و اگر لالجین جهانی شود، باید سفالی را که در سطح معیارهای جهانی باشد ارایه کند پس در این رابطه باید سطح آموزشی و تخصصی استان ها را نیز بالا ببریم.

وی در پایان تاکید کرد: باید توجه داشت که در حاشیه برگزاری اجلاس گفتمان سازی، تبلیغات و معرفی‌ های گسترده بسیاری رخ می ‌دهد که در حوزه توسعه و ترویج صنایع دستی بسیار مهم و تاثیرگذار است. بنابراین باید با برنامه ریزی مناسب از این ظرفیت عظیم بهترین بهره را گرفت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1