22 فوریه 2020 - 23:34

سال 95 سال تحول در حوزه میراث فرهنگی است

23 آوریل 2016 - 16:30 dsfr.ir/lr9vy

سال 95 سال تحول در حوزه میراث فرهنگی است
cgie.org.ir
محمد حسن طالبیان

معاون میراث فرهنگی در نشست کارگروه میراث فرهنگی با اشاره به فضای مثبت جهانی پس از برجام و فراهم شدن تعاملات جهانی و همکاری های مشترک در زمینه های مختلف میراث فرهنگی همچون آموزش، تربیت نیروی کارشناسی، برگزاری های نشست ها و نمایشگاههای تخصصی و همچنین تعاملات مستمر با دستگاه های مختلف اجرایی، سال 95 را سال تحول در میراث فرهنگی دانست.

محمد حسن طالبیان در این نشست که با حضور 12 مدیر کل استانی مدیران کل موزه ها و اموال منقول تاریخی، دفتر ثبت آثار و حفظ و احيا ميراث معنوی و طبيعی، دفتر امور پایگاههای جهانی، معاون دفتر حفظ واحيا بناها، بافت ها و محوطه های تاريخی برگزار شد با طرح موضوعات مهم حوزه میراث فرهنگی حضور مؤثر و تعامل مستمر ادارات کل استانی با وزارتخانه ها، دستگاه های مختلف اجرایی و شهری و بخش خصوصی را ضروری دانست.

معاون میراث فرهنگی در این نشست که با هدف هم اندیشی و بررسی برنامه های سال جاری برگزار شد رویکرد و همکاری نهادها، وزارت خانه ها و دستگاه های دولتی در حفظ ارزش ها و میراث فرهنگی در سال 94 را مثبت ارزیابی کرد و سال 95 را سال طلایی برای بهره برداری از فضای فرهنگی جهانی و همکاری  های مشترک دستگاه ها و ارگان های دولتی و بخش خصوصی اعلام کرد.

محمد حسن طالبیان با تاکید بر اینکه با ثبت هر اثر تاریخی فرهنگی به ظرفیت های کشور افزوده می شود از ادارات کل استانی خواست تا با توجه به نامگذاری سال جاری از سوی ایکوموس با عنوان میراث ورزش نسبت به ثبت میراث ملموس و ناملموس مرتبط با این حوزه اقدام کنند.

وی در این نشست از ارسال فهرست موقت شامل 75 اثر تاریخی فرهنگی کشور به یونسکو خبر داد و گفت: تعدادی از این آثار پایگاه های ملی کشورند که باید خود را برای تبدیل به پایگاههای جهانی آماده کنند.

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه بحث مشارکت در حوزه حفاظت و مرمت را مورد توجه قرار داد و افزود: پروژه هایی از سوی دفتر حفظ و احيا بناها، بافت ها و محوطه های تاريخی در حال تعریف و تهیه  است که در 50  درصد آنها امکان مشارکتی دارند. حمام های تاریخی از آن جمله اند که وزارتخانه هایی برای مشارکت و بهره برداری از آنها اعلام آمادگی کرده اند.

این مقام مسئول همچنین از تصمیم گیری شورای سیاستگذاری در تهیه پرونده های مشترک ثبت با نهادها و ارگانها خبر داد و اظهار داشت: تهیه 10 پرونده ثبت میراث طبیعی، 10 اثر فرهنگی – تاریخی و 10 اثر میراث ناملموس از جمله این تصمیم گیری هاست که به طور موازی و همزمان پیش خواهد رفت . در این زمینه اولویت ها به استانها اعلام خواهد شد. معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه به تبیین و اهمیت برگزاری کنگره تاریخ معماری پرداخت و گفت: با توجه به تصمیم های پیشین و عدم محقق شدن برگزاری این رویداد مهم که با همه ارگانها ارتباط دارد، تصمیم گرفتیم تا استانها را نسبت به این موضوع حساس کنیم و بهترین دستاوردها را در یک کنگره ملی به بحث و بررسی بگذاریم .

مدیر کل موزه ها و اموال منقول تاریخی نیز با تاکید بر اینکه مجموعه داشته های یک جامعه منوط به میراث فرهنگی نیست و مقوله هایی همچون صنعت، کشاورزی، آموزش و پرورش و ... هریک میراث خود را دارند گفت: باید الگوی جهانی را مد نظر قرارداده و با رویکردی جدی از توانمندی های بخش خصوصی استفاده کنیم.

محمد رضا کارگر در بخشی از سخنان خود استقبال بخش خصوصی در راه اندازی موزه ها را مورد توجه قرارداد و افزود: مجموعه داران بسیاری در کشورمان با علایق خاص در زمینه های مختلف فعالیت دارند که دستاورد آنها می تواند  از سوی جامعه مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی گفت: سال گذشته و با فعالیت صورت گرفته هر 2 هفته شاهد افتتاح یک موزه بودیم که امیدواریم این رقم در سال جاری با کمک مدیران کل استانی و تشویق شوراهای شهر، نهادها، آموزش و پرورش و .... به افتتاح یک موزه در هر هفته برسد.

 فرهاد نظری مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احيا ميراث معنوی و طبيعی در این نشست ثبت آثار را دماسنج فعالیت های حفاظت محورانه سازمان توصیف کرد و از مدیران کل استانی خواست تا در ثبت آثار تاریخی و طبیعی  و ارایه  فهرست  و اطلاعات آثار به ثبت رسیده به منظور آگاهی بخشی به جامعه در قالب کتاب  اقدام کنند.

 فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاههای جهانی به فعالیت پایگاههای ملی و اینکه این پایگاهها می توانند به پایگاههای جهانی تبدیل شوند پرداخت و گفت: آموزش، گردشگری و انتشارات از اهداف  پایگاهها در سال 95 است  و امیدواریم در این سال با کمک مدیران استانی نسبت به تشکیل هیات های راهبردی پایگاه ها اقدام کنیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی ارتفاعات مجاز در بافت های تاریخی، تعیین ضوابط برای نفایس تاریخی، تعیین حرایم و مطالعات بافت ها، دوره های آموزشی برای موزه داران و مرمت گران ، نحوه هزینه کرد اعتبارات مرمتی ، توزیع بودجه و اعتبارات استانی، چارت سازمانی پایگاه های ملی، مکانیزم های حمایتی از موزه های خصوصی، روابط پایگاه های ملی با ستاد، پروژه های نجات بخشی، مرمت اشیا موزه ای و افتتاح موزه های جدید در هفته میراث فرهنگی از جمله سوالات و موضوعات مورد بحث و بررسی مدیران کل استانی با مسئولین معاونت میراث فرهنگی در این نشست بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1