13 نوامبر 2019 - 21:29

60 بنای تاریخی ایران در انتظار ثبت یونسکو

23 آوریل 2016 - 16:00 dsfr.ir/my8p4

60 بنای تاریخی ایران در انتظار ثبت یونسکو
میثم رودکی - دنیای سفر
آتشکده ساسانی در محوطه تاریخی بندیان درگز در لیست انتظار برای ثبت در یونسکو قرار دارد.

هم اکنون 19 بنای تاریخی کشور ثبت جهانی شده اند و 60 بنای دیگر در صف انتظار برای پیوستن به لیست سازمان جهانی یونسکو قرار دارند.

"رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش ایرنا، مسعود سلطانی فر روز پنجشنبه در گردهمایی مشترک فرمانداران و بخشداران هرمزگان در قشم بیان کرد: کشور ایران با داشتن تمدن 11 هزار ساله و 800 تا یک میلیون سایت و بنای تاریخی، تاکنون توانسته تنها 100 هزار بنای تاریخی را شناسایی و 32 هزار بنا را ثبت کند.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، گفت: خمیرمایه اقتصاد مقاومتی استفاده از همه ظرفیت های اقتصادی کشور برای مقابله با تهدیدات داخلی و خارجی و نوسات مختلف است تا کشور بدون نیاز به خارج بتواند حداکثر توان داخلی را جهت توسعه و رفاه هموطنان بکار گیرد.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی با دارا بودن دومین ذخیره گاه گاز و چهارمین ذخیره گاه نفت، به نخستین ذخایر هیدروکربن های جهان دسترسی دارد، افزود: با وجود معادن فراوان، کمتر از 30 درصد از توان معدنی کشور استفاده می شود و با توجه به حجم اشتغالزایی حوزه گردشگری و بازگشت سرمایه سریعتر این حوزه، نیازمند توسعه زیرساخت های گردشگری هستیم.

وی دارا بودن کشور از نعمت های کویر را بهترین فرصت برای جذب توریست های خارجی برشمرد و افزود: استفاده از سکوت کویر و شب هنگام زیبای این مناطق، خاطرات خوشی را برای هر توریست در فلات مرکزی ایران فراهم می کند.

سلطانی فر ادامه داد: گردشگری در چهار بخش فرهنگی-تاریخی، گردشگری و اقلیم، مذهبی و زیارت و گردشگری سلامت تقسیم بندی شده و ما در هر چهار بخش دارای ظرفیت های فراوانی هستیم.

وی گفت: رشد ورود گردشگر در کشور 12 درصد بود؛ در حالی که این نرخ در میان کشورهای دیگر حدود چهار و شش دهم بوده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین از جابجایی یک میلیارد و 200 میلیون مسافر در سال 2014 به عنوان یکی از راه ها درآمد زایی در جهان نام برد و افزود: در همین سال هزار و 476 میلیارد دلار نصیب کشورهای مختلف شده است. هر گردشگر یک هزار و 200 دلار درآمد از ورود به یک کشور به همراه دارد و این در حالیست که سهم ما از این بازار حدود نیم درصد جهان است که باید به دو تا سه درصد افزایش یابد.

معاون رئیس جمهوری اظهار کرد: تا 10 سال آینده باید سهم جمهوری اسلامی به 20 میلیون گردشگر با 25 تا 30 میلیارد دلار درآمد برسد که این میزان هم اکنون هشت میلیارد دلار است.

سلطانی فر، بر ضرورت افزایش هتل های چهار و پنج ستاره تاکید و اضافه کرد: باید علاوه بر افزایش کمی، بهبود خدمات و کیفیت این هتل ها را در دستور کار قرار دهیم.

وی، همچنین ایجاد تخفیفات ویژه برای تورهای مسافرتی و پخش شدن ترافیم دیدن از اماکن تاریخی در طول سال بجز نوروز و مردا و شهریورماه خواستار شد و بر ضرورت همکاری ادارات، ارگان ها و بخش خصوصی در این زمینه تاکید کرد.

وی اعلام آمادگی کرد برای اجرای کمپ پارک ها با بخش خصوصی قراردادهای B.OT بسته خواهد شد و بجز هتل های سه، چهار و پنج ستاره، اماکنی را برای اقشار مختلف مردم در نظر بگیریم.

قشم در جنوبی ترین نقطه کشور دارای ژئوسایت و جاذبه های مختلفی چون خلیج دلفین ها، لاکپشت های پوزه عقابی، تنگه چاهکوه، دره ستاره ها، دره تندیس ها، جزایر ناز، جنگل های حرا، غار نمکدان و هزاران جاذبه طبیعی و گردشگری سالانه دمیزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1