هفته نکوداشت اصفهان در تقویم یونسکو ثبت می شود

23 آوریل 2016 - 14:00 dsfr.ir/iq96l

هفته نکوداشت اصفهان در تقویم یونسکو ثبت می شود
میثم رودکی - دنیای سفر
یک فروشگاه صنایع دستی در بازار تاریخی میدان نقش جهان اصفهان

با توجه به پیوستن شهر اصفهان به شبکه جهانی شهرهای خلاق یونسکو، هفته نکوداشت اصفهان و برنامه های آن نیز در تقویم تاریخی و فرهنگی این سازمان ثبت می شود.

"معاون فرهنگی، اجتماعی شهرداری اصفهان"

به گزارش ایرنا، علی قاسم زاده روز چهارشنبه در نشست خبری که به مناسب هفته نکوداشت شهر تاریخی و فرهنگی اصفهان مصادف با روز بزرگداشت شیخ بهایی برگزار شد، افزود: وجه تمایز امسال هفته اصفهان نسبت با سال های گذشته این است که برنامه های هفته اصفهان به ثبت جهانی خواهد رسید و برنامه ریزی های امسال نیز متناسب با این وجه بین المللی است.

وی بدون توضیح بیش تر در باره زمان و نحوه پیوستن هفته نکوداشت اصفهان به تقویم تاریخی و فرهنگی یونسکو تاکید کرد: نگاه مدیریت شهری اصفهان عوض شده و با نگاهی خلاق به توسعه زیرساخت ها، رویکرد تازه ای برای مدیریت شهر در پیش گرفته است که نیاز به کمک صاحبان اندیشه و مردم برای تثبیت این نگاه دارد.

معاون شهردار اصفهان گفت: شعار محوری شهرداری تحت عنوان 'اصفهان یک شهر دانش بنیان است' از افراد فکور و صاحب اندیشه ای که ایده جدید داشته باشند، استقبال می کند.

قاسم زاده از برگزاری 'سومین جلسه هم اندیشی شهر خلاق' در روز شنبه چهار اردیبهشت خبر داد و گفت: این جلسه با حضور جمعی از صاحبنظران کشوری برگزار می شود. اصفهان نگین کشور است و به هیج منطقه جغرافیای، قومیتی و فرهنگ خاصی تعلق ندارد. نگاه به اصفهان نگاهی فرامرزی، فرامنطقه ای و فراجناحی است و این شهر متعلق به تمام مردم کشور است.

وی افتتاح برنامه های هفته نکوداشت را بدلیل تقارن آن با وفات حضرت زینب (س) در چهارم اردیبهشت، از روز پنجم این ماه اعلام کرد.

در این نشست اطلاعاتی در باره 50 برنامه پیش بینی شده برای هفته نکوداشت در سطحی فراشهری و بین المللی از جمله افتتاح اولین خط گردشگری اصفهان، جشن روز اصفهان و اولین هفته فرهنگی هنری برج کبوتر ارائه شد. در حاشیه این نشست از پوستر هفته نکوداشت اصفهان با حضور مدیران شهرداری اصفهان و جمعی از خبرنگاران نیز رونمایی شد.

کلانشهر اصفهان روز جمعه 20 آذر سال گذشته از سوی یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد) بعنوان شهر خلاق انتخاب شد و به جمع شهرهای خلاق جهان پیوست.

شبکه جهانی شهرهای خلاق معتبرترین شبکه جهانی است که از سوی یونسکو تشکیل و اصفهان به دلیل برخورداری از «صنایع دستی و هنرهای مردمی» بعنوان عضو رسمی این شبکه انتخاب شده است. شبکه شهرهای خلاق در سال 2004 توسط یونسکو پایه گذاری شد و خلاقیت مردم را در کنار صنایع دستی، معماری و طراحی، رسانه، موسیقی و غذا بعنوان شاخصه های شهر خلاق اعلام کرد. ایده شهر خلاق مبحثی جدید در حوزه مطالعات شهری به ویژه مدیریت شهری است و بر بهتر شدن محیط و ارتقای کیفیت زندگی بواسطه تفکرات نو شهروندان تأکید دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1