هتل آسمان، سایه اش را از سر مجموعه زندیه كم كرد

23 آوریل 2016 - 10:00 dsfr.ir/nd3j7

هتل آسمان، سایه اش را از سر مجموعه زندیه كم كرد
حامد حقدوست
تخریب هتل آسمان شیراز به دلیل مخدوش کردن منظر بصری مجموعه کریم خانی شیراز

پیش از ظهر جمعه (سوم اردیبهشت) مامورین شهرداری شیراز با حکم قضائی 2 متر و 20 سانتی متر از هتل 18 طبقه آسمان شیراز را تخریب کردند.

طبقات اضافی هتل 18 طبقه آسمان که ثبت جهانی مجموعه تاریخی کریمخانی را با مشکل مواجه کرده بود روز جمعه با اجرای حکم تخریب آن به وسیله شهرداری شیراز، سایه اش از سر تاریخ زندیه برداشته شد.

شهردار منطقه یک شیراز در خصوص تخریب یک و نیم طبقه از هتل آسمان گفت: پس از اینکه در مساحت هتل محرز گردید که تخلف صورت گرفته رسیدگی به پرونده در دستور کار قرار گرفت و با بررسی در کمیسیون ماده 100 رای کمیسیون مبنی بر تخریب اضافه بنا صادر گردید.

غلامرضا شهریاری با اشاره به اینکه مالک به رای صادره اعتراض کرد و بررسی مجدد موجب شد که در اجرای حکم تاخیر صورت گیرد افزود: اما در نهایت رای کمیسیون بر همان تخریب تاکید کرد. وی گفت: پیشنهاد شهرداری به مالک این بود که خودشان در جهت تخریب اقدام کنند اما مالک از انجام این کار کوتاهی کرد و در نهایت شهرداری تصمیم گرفت با حضور نماینده قضایی و نیروی انتظامی حکم تخریب را اجرا کند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس هم در پی تخریب طبقات اضافه هتل آسمان که در حریم مجموعه تاریخی زندیه شیراز قرار داشت گفت: میراث فرهنگی به دنبال ایجاد تنش در جامعه نیست و تلاش ما بر رعایت حقوق همگان است و حق مجموعه زندیه برای ثبت جهانی را با جدیت دنبال می کنیم. موید محسن نژاد افزود: در پروژه هتل آسمان شیراز نیز به دنبال رعایت حق و حقوق سرمایه گذار و شرایط ثبت جهانی مجموعه زندیه هستیم.

پیش از این مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفته بود که تعداد طبقات در مجوز اصلی احداث این هتل 14 طبقه بوده اما در هنگام ساخت و ساز مالک هتل اقدام به ساخت این هتل در 18 طبقه کرده است که این موضوع تخلف است و طبقات اضافی باید تخریب شود.

مصیب امیری اظهار کرده بود بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مجوز تخریب چهار طبقه از این هتل در شیراز صادر شده که متاسفانه تاکنون این حکم اجرا نشده است. در ساخت این هتل با نام آسمان در حریم درجه یک مجموعه زندیه همه ضوابط رعایت نشده و برای ارتفاع غیرمجاز، مجوز های لازم را از میراث فرهنگی و دستگاه های مربوط نداشته است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1