17 آوریل 2024 - 01:06
میراث فرهنگی و گردشگری در هفته ای که گذشت

فرانسوی های در ایران / واگذاری 100 بنای تاریخی در سال 95

23 آوریل 2016 - 09:00 dsfr.ir/124va

فرانسوی های در ایران / واگذاری 100 بنای تاریخی در سال 95
مهدی جعفری
فرود پرواز ایرفرانس در تهران

مستقیم شدن پرواز ایران و فرانسه، واگذاری 100 بنای تاریخی در سال 95، کنسرت اختصاصی برای فرانسوی ها در بناهای تاریخی ایران، از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در هفته گذشته بود.

در هفته ای که گذشت، مدیران شرکت های هواپیمایی ایرفرانس با توجه به برگزاری اولین پرواز تهران - پاریس انجام شده بود، گفتند در نظر دارند تا این پروازها را به هر روز یک پرواز رفت و برگشت افزایش دهند.

مدیرعامل ایرفرانس درباره آغاز مسیر هوایی تهران - پاریس، گفت: ایران و فرانسه از نظر تاریخ و فرهنگ با هم در ارتباط هستند. برای شرکت ما افتخار بزرگی است که توانسته ایم دوباره به ایران برگردیم. قرار است که در بازار ایران هر هفته سه پرواز در روزهای چهارشنبه، جمعه و یکشنبه از پاریس بلند شده و به تهران بیاید. برنامه هایی که داریم در این زمینه بسیار جذاب و مناسب مشتریان ما در ایران خواهد بود. این پروازها به مدت 4 ساعت و نیم از صبح در تهران بلند شده و ظهر به پاریس می رسد. فکر می کنیم ایجاد مسیر تهران-پاریس برای صنعت توریسم و بازرگانان بسیار مناسب باشد.

برگزاری روز جهانی بناها، یادمان ها و محوطه های تاریخی

در روز جهانی بناها، یادمان ها و محوطه های تاریخی، 19 کبوتر سفید "نماد 19 اثر ثبت شده جهانی ایران" به نشانه صلح دوستی،در آسمان تخت جمشید به پرواز درآمدند.

کنسرت اختصاصی در ابنیه تاریخی

هفته گذشته گروه 120 نفره شامل شخصیت های علمی، فرهنگی و تاثیرگذار کشور فرانسه در قالب یک هیات صد نفره به همراه 20 نوازنده وارد ایران شدند. در این گروه افرادی مانند برادر و پسر سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه نیز حضور دارند. به همین منظور یکی از دفاتر خدمات مسافرتی در ایران وظیفه اجرای تور آن ها را به عهده گرفته است.

از آنجا که برگزاری هر کنسرتی در بناهای تاریخی به مجوز سازمان میراث فرهنگی نیاز دارد؛ محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه های کشور نیز با تاکید بر اینکه تاثیر سفر این هیات به ایران در سطح جهان برای ما بسیار اهمیت دارد گفت: این برنامه در سطح اروپا و جهان خبررسانی شده و مطمئنا تاثیرگذار خواهد بود ضمن اینکه این اجراها با ابتکار موزیسین ایرانی که پیشنهاد داده به صورت رایگان برنامه اجرا کند، به گوش همه جهان می رسد.

وی افزود: آن ها می خواهند که این کنسرت به صورت طبیعی بدون استفاده از بلندگو و سیستم های صوتی اجرا شود. یکی از دلایل آن ها تعداد کم افراد است چرا که در این کنسرت ها تنها مهمانان فرانسوی حضور خواهند داشت بنابراین کنسرت عمومی نیست و بلیتی هم فروخته نمی شود. به همین دلیل نیازی نداشتند تا سیستم های صوتی را با خود حمل کنند.

بازسازی خانه ظهیرالاسلام توسط مرکز انتشارات تامین اجتماعی

شهردار منطقه 12 در نشست مشترک با مدیرعامل انتشارات علمی فرهنگی سازمان تامین اجتماعی با بیان این که خانه ظهیرالاسلام  از 17 سال پیش تحت تملک سازمان تامین اجتماعی قرار داشت و شهرداری منطقه تلاش زیادی برای تملک و بازسازی این بنای تاریخی واقع در خیابان هدایت سابق کرد، اما این تلاش ها از سوی این سازمان مورد توجه قرار نگرفت، گفت: اکنون انتشارات قدیمی علمی و فرهنگی وابسته به سازمان تامین اجتماعی به عنوان نماینده این سازمان، مرمت و بازسازی خانه تاریخی ظهیرالاسلام را برعهده گرفته و به زودی مرمت عرصه و بنای این خانه شروع خواهد شد.

واگذاری 100 بنای تاریخی به بخش خصوصی در سال 95

نشست خبری مدیرعامل صندوق احیای آثار تاریخی و فرهنگی ظهر روز سی ام فروردین ماه در موزه ظروف کاخ سعدآباد برگزار شد. در این نشست، محمدرضا پوینده به ارائه گزارشی از برنامه های سال 95 این صندوق اشاره کرد و گفت: 20 میلیارد تومان سرمایه اولیه این صندوق بوده است و وظیفه واگذاری بناهای تاریخی به سرمایه گذاران بر عهده آن گذاشته شد.

وی افزود: یکی از مشکلات صندوق این است که نتوانسته با جامعه هدف ارتباط بگیرد. به همین منظور در حال شناسایی جامعه هدف و برندهایی که در حوزه اقتصادی و فرهنگی کار می کنند، هستیم.

مدیرعامل صندوق احیای آثار تاریخی و فرهنگی تصریح کرد: تا قبل از دولت یازدهم نهایت 13 بنا به بخش خصوصی واگذار شده بود، از جمله هتل لاله، مجموعه عامری ها، خانه مستوفی شیراز، سعدالسلطنه قزوین و ... اما در 2 سال اول ریاست آقای روحانی 5 بنا به سرمایه گذار واگذار شد و در 9 ماهه گذشته، 31 بنا وارد مرحله بستن قرارداد شدند، بنابراین در 9 ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل در واگذاری بناها 600 برابر رشد داشته ایم همچنین در بخش جذب سرمایه گذاری نیز باید گفت که در سال 93، 5 میلیارد تومان جذب سرمایه انجام شده بود ولی در سال 94 این میزان به 40 میلیارد تومان رسید. همچنین استان اصفهان و سمنان در زمینه آماده سازی بناهای تاریخی برای واگذاری در رتبه اول و دوم قرار دارند.

در جریان نهمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، 7 شهر برتر گردشگری در ایام نوروز معرفی شدند که رامسر در ارزیابی عملکرد و فعالیت های ستاد مرکزی خدمات سفر در نوروز سال جاری به عنوان شهر برتر گردشگری در سطح کشور انتخاب شد.

1