عضو هیات مدیره صندوق احیاء مطرح کرد

توسعه گردشگری جاده ای با احیاء کاروانسراهای تاریخی

20 آوریل 2016 - 13:50 dsfr.ir/fs08a

توسعه گردشگری جاده ای با احیاء کاروانسراهای تاریخی
وبلاگ نیستانک ما
نمایی از جاده کنار کاروانسرای نیستانک (شهرستان نایین) به طرف بیدکوه

استراحت، اقامت و گذران اوقات فراغت در کاروانسرا در حقیقت تجربه جدیدی از ارتباط انسان با فضاهای سنتی در دوران گردشگری مدرن است.

"عضو هیات مدیره صندوق احیاء"

نصرت الله تاجیک در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی صندوق احیاء (صابتا) گفت: ما می توانیم ایده کاروانسرا را از بخش میراث و ابنیه تاریخی بگیریم و آن را با چرخه اقتصاد کشور پیوند دهیم. این موضوع می تواند اصل ایده گردشگری جاده ای در ایران با توجه به ممیزات، ویژگی ها و پتانسیل گردشگری جاده ای باشد.

رایزن اسبق فرهنگی ایران در لندن با بیان اینکه «گردشگری می تواند یکی از مهم ترین محورهای توسعه ایران باشد» افزود: این بدان دلیل است که ویژگی های جغرافیایی، طول جاده ها، تنوع آب و هوا و تنوع بسیار زیاد آثار تاریخی در کنار هم پتانسیل بسیار بزرگی برای گردشگری و اقتصاد ایران خواهد بود.

وی افزود: تجربه زیست در فضای سنتی یک عامل مهم رضایت گردشگران از برنامه و هزینه سفر است. بدین ترتیب تبدیل شدن مزیت گردشگری جاده ای ایران به یک برند جهانی و تقویت مزیت رقابتی آن ما می توانیم هم درون منطقه و هم در گردشگری فرا منطقه ای به موفقیت های مهمی دست پیدا کنیم.

تاجیک ضمن اشاره به اینکه «اگر ما بتوانیم کاروانسرا های خود را در یک فرایند تکاملی تبدیل به محل استراحت و اقامت کنیم، یک برگ برنده مهم برای گردشگری خود به دست آورده ایم» توضیح داد: مخصوصا اینکه این بناها در تاریخ خود نیز چنین سیر تکاملی را تجربه کرده اند. کاروانسراهای فعلی در واقع تبدیل شکل یافته همان چاپارخانه های دوران قبل از اسلام در ایران هستند که در قرون بعدی کارویژه های آن ها تغییر و توسعه پیدا کرد و امروز ما می توانیم با ادامه این راه آن ها را تبدیل به هتل و مکان های اقامتی و پذیرایی کنیم که البته با تاریخ و هویت این بناها هم سازگاری و همخوانی دارد.

عضو هیات مدیره صندوق احیاء گفت: بعضی از این کاروانسراها به دلیل ویژگی های منطقه ای و موقعیت جغرافیایی که دارند، قابلیت تبدیل شدن به زیست اکولوژ، یعنی مکان زیستی با تمام مظاهر فرهنگ بومی یک منطقه را دارند. این یکی از مهمترین ویژگی هایی است که ما می توانیم از ظرفیت و پتانسیل این کاروانسراها استفاده کنیم و آن ها را از طریق بخش خصوصی و بدون دخالت مستقیم دولت، احیاء کنیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1