مراسم آئینی علویان تركیه در بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی برگزار شد

20 آوریل 2016 - 13:30 dsfr.ir/ic1fl

 مراسم آئینی علویان تركیه در بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی برگزار شد
میثم رودکی - دنیای سفر
بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

مراسم آئینی علویان تركیه که با هدف انجام تحقیقات علمی به استان اردبیل سفر کرده اند، در بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل، این مراسم با ارکان مرشد، رهبر، دیده بان، چراغچی، ذاکر، فراش، میدانچی، نیازچی - قربانچی، سقا، پیک - پروانه و نگاهبان است و مراسم سماع نیز جزو مراسم جمع محسوب می شود.

این گروه همچنین از مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی و شیخ جبرییل کلخوران بازدید و به اهل بیت و ائمه معصومین (ع) ابراز عشق و ارادت کردند.

گروه علویان ترکیه که با هدف انجام تحقیقات علمی به استان اردبیل سفر کرده اند نتایج تحقیقات خود را در قالب کتاب و مقاله در مجله تخصصی 'علویان آراشدیرماخ درگیسی' 'the journal of alavian studies' چاپ خواهند کرد.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی از مهم ترین آثار تاریخی شهر اردبیل و از بناهای کم نظیر تاریخی ایران است که از لحاظ معماری و کاشی کاری از شاهکارهای سده هشتم هجری قمری و سال های پس از آن است. این بنا پس از وفات شیخ به سال 735 هجری قمری به وسیله فرزند وی صدرالدین موسی پایه گذاری شد و شاه عباس بناهای مهمی به این مجموعه افزود و اصلاحاتی در آن انجام داد.

اهمیت این اثر تاریخی به طور کلی در رابطه ای که با سلسله خاندان صفوی دارد جلوه گر می شود، اسلاف شاهان صفوی و همچنین شاه اسماعیل اول بنیانگذار این سلسله در این مجموعه تاریخی به خاک سپرده شده اند.

مجموعه کنونی بقعه شیخ صفی شامل بیرون بقعه (عالی قاپو)، سردر، حیاط بزرگ، رواق، مقبره شیخ صفی الدین، حرم خانه، مقبره شاه اسماعیل، چینی خانه (که دارای گچ بری های زیبا و چند درِ چوبی و نقره ای نفیس است)، مسجد جنت سرا، خانقاه، چراغ خانه، چله خانه و شهیدگاه است.

این مجموعه ارزشمند پنجم تیر سال 1389 خورشیدی به عنوان یازدهمین اثر ارزشمند تاریخی ایران از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

یکی از آثار این مجموعه فرش بسیار معروفی به نام قالی اردبیل است که یکی از مشهورترین قالی های جهان است و در گذشته در آرامگاه وی بوده اما هم اکنون در موزه ویکتوریا و آلبرت کشور انگلستان نگهداری می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1